Zamiana znaków / klawiszy Z i Y na klawiaturze

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Zamiana znaków / klawiszy Z i Y na klawiaturze

Czasami przypadkowo możemy przełączyć układ klawiatury na inny - zwykle niemiecki lub tzw. "polski 214". Jak zamienić z powrotem miejscami Z i Y?

Powodem jest przypadkowe naciśnięcie przez użytkownika skrótu Ctrl+Space, Lewy Alt+Shift bądź Ctrl+Shift. Użycie którejś z wymienionych kombinacji klawiszy spowoduje zamianę klawiszy Z i Y miejscami, która widoczna będzie podczas pisania.

Windows

Aby przywrócić pierwotne ustawienia należy ponownie wybrać wymieniony wyżej skrót. Natomiast by zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości należy otworzyć (na przykładzie systemu Windows 7):

  • Menu Start
  • Panel sterowania
  • Zegar, język i region
  • Zmień klawiatury lub inne metody wprowadzania danych
  • Zakładka "Klawiatury i języki" - Zmień klawiatury

Na język domyślny wybieramy "Polski (Polska) - Polski (programisty)", przy czym można usunąć niepotrzebne języki z listy.

MacOS

W przypadku systemu MacOS należy przejść do Preferencji systemowych "Język i region". Preferencje klawiatury i wybrać klawiaturę "Polski pro".

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Maj 2024).

Data publikacji: Środa, 28.04.2010. Tagi: ustawienia systemowe, windows, windows 7, windows 8. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

35 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.