Podmieniamy systemowy notatnik
Windows

Podmieniamy systemowy notatnik

Data aktualizacji: 18.12.2019

Czy jesteście ciekawi w jaki sposób można zamienić systemowego Notepada na dowolny inny, bardziej funkcjonalny edytor? W moim przypadku będzie to prosty Notepad2, który świetnie nadaje się do edycji kodu PHP, HTML, CSS etc. Let's do it!

1. Przygotowanie eksploratora

Przechodzimy do lokalizacji: "C:WINDOWS". Następnie z menu wybieramy opcję: "Narzędzia" > "Opcje folderów" > "Widok".

Pojawi nam się okno dialogowe, w którym odznaczamy domyślnie aktywną opcję ukrywania plików systemowych. Zatwierdzamy naszą decyzję w komunikacie "Czy na pewno chcesz wyświetlać te pliki?" przyciskiem "Ok".

Ta mała modyfikacja pozwoli nam podmienić plik oryginalnego systemowego notatnika, który przez domyślne ustawienia nie zostałby wyświetlony na liście plików w eksploratorze.

2. Podmiana pliku notepad.exe

Jak wspomniałem na wstępie, naszym zamiennikiem w tej poradzie będzie mały i szybki edytor tekstu - Notepad2. Pobieramy więc archiwum z tym programem i rozpakowujemy je. Nazwę pliku Notepad2.exe zamieniamy na notepad.exe.

Teraz kopiujemy ten plik do lokalizacji: "C:/WINDOWS/system32/dllcache" (lub "C:/WINDOWS") i "C:/WINDOWS/system32".

System Windows przyczepi się do tego, co zrobiliśmy - wyświetli komunikat błędu o treści: "Aby zapewnić stabilność systemu, system musi przywrócić (..)". Nie ulegamy nakazom i nie wkładamy płyty z Service Packiem. Klikamy na "Anuluj", a następnie zatwierdzamy przyciskiem "Tak".

Na koniec możemy przywrócić domyślne ustawienia dotyczące pokazywania ukrytych plików systemowych oraz rozszerzeń znanych plików.

Ranking hostingów

Autor: Bartosz Stefanicki. Data publikacji: 15.05.2010 r. Tagi: system operacyjny, ustawienia systemowe, windows, windows 7, windows 8. Źródło obrazka porady: Pixabay.

1 komentarz

Ostatnie komentarze

Statystyki

  • 178

    Liczba porad
  • 1 774

    Liczba komentarzy
  • 6

    Narzędzi online

© 2005-2022 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych oraz dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.