Strona na WordPressie w kilku językach - jaką wtyczkę wybrać?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Strona na WordPressie w kilku językach - jaką wtyczkę wybrać?

Potrzebujemy stworzyć stronę wielojęzyczną, możemy to zrobić w kilka minut wykorzystując platformę blogową WordPress.

Dostępne rozwiązania

 • zainstalowanie dwóch lub więcej niezależnych WordPressów, jeden WordPress to jeden język,
 • napisanie skryptu PHP, rozróżnianie wybranego przez użytkownika języka,
 • instalacja wtyczki,

Pierwsza opcja to instalacja dwóch lub więcej (w zależności od ilości potrzebnych tłumaczeń) WordPressów. Takie rozwiązanie zajmuje niepotrzebnie dodatkową ilość miejsca na serwerze i w bazie danych. Aby zmienić tłumaczenie musimy logować się osobno do różnych WordPressów. Takie rozwiązanie dla mnie odpada.

Druga opcja to napisanie skryptu PHP, w którym rozróżnimy wybrany przez użytkownika język, przekierujemy go do podstrony w wybranej wersji językowej. Taka opcja wymaga dobrej znajomości PHP, budowy WordPressa, cierpliwości i czasu. Ta opcja niepotrzebnie zajmie nam czas, bo są już takie skrypty napisane w formie wtyczki. Takie rozwiązanie dla mnie odpada.

Trzecia opcja to instalacja wtyczki. Takie rozwiązanie gwarantuje szybkie rozwiązanie problemu, nie trzeba instalować dodatkowych WordPressów, nie trzeba pisać skryptów. Warto zaznaczyć, że ta opcja została sprawdzona przez wiele osób i dostosowana do ich potrzeb.

Którą wtyczkę wybrać?

W repozytorium jest kilka wtyczek, które umożliwią nam stworzenie wielojęzycznej strony. Można tu wymienić między innymi wtyczkę Polylang, qTranslate, WPML (jest on często polecany, ale jest płatny, a skoro jest bezpłatna alternatywa w postaci Polylang, to czemu nie spróbować?). Osobiście po kilku próbach wybrałem Polylang, co oferuje?

Zacznijmy od instalacji. W panelu WordPressa przechodzimy do podstrony "Wtyczki", następnie "Dodaj nową" i w wyszukiwarkę należy wpisać "Polylang" i kliknąć przycisk "Zainstaluj". To wszystko, wtyczka została pobrana i zainstalowana.

Strona na WordPressie w kilku językach - jaką wtyczkę wybrać?

Jakie są plusy Polylang?

 • Wybieramy języki (Panel WordPressa > Ustawienia > Języki) w jakich chcemy tworzyć stronę,
 • We "Wpisach" i "Stronach" wyświetlane są artykuły ze wszystkich języków, obok nich wyświetlana jest flaga danego kraju, tłumaczenia (przykład na powyższym obrazku),
 • Menu jest tworzone automatycznie - jeśli wybierzemy język polski to wyświetlane jest menu w języku polskim. Jeśli wybierzemy język angielski to wyświetlane jest menu w języku angielskim etc,
 • Obok menu możemy wyświetlić "przełącznik językowy" - na przykład w formie flag danych krajów,
 • Strony i wpisy są powiązane ze sobą - jeśli tworzymy podstronę "Kontakt" to możemy utworzyć jej odpowiednik w języku angielskim czyli "Contact",
 • Jeśli jesteśmy na przykład na podstronie "O nas" i klikniemy w flagę brytyjską to nie zostaniemy przekierowani na stronę główną, a odpowiednik podstrony "O nas" w wersji angielskiej czyli "About us",
 • Można ustawić domyślny język, który pokaże się po wejściu na stronę,
 • Można włączyć opcję rozpoznawania kraju, z jakiego pochodzi użytkownik wchodzący na naszą stronę i przekierować go do odpowiedniego tłumaczenia,
 • Adresy URL - można zdefiniować, jak ma wygląd schemat adresu URL (jak na powyższym obrazku),
 • Jest bezpłatny,

Z Polylang korzysta aktywnie ponad 100 tysięcy użytkowników, wtyczka jest oceniona 4.8 / 5. Można ją pobrać albo poprzez panel WordPressa albo ręcznie stąd: https://pl.wordpress.org/plugins/polylang/.

Starałem się opisać wszystko krótko i treściwie, mam nadzieję, że porada przyda się. W przypadku pytań zachęcam do komentowania wpisu.

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Kwiecień 2024).

Data publikacji: Piątek, 2.09.2016. Tagi: wtyczki, Wtyczka, wielojęzyczność, wiele języków, multijęzyczność, tłumaczenia. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

37 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.