Strona na WordPressie w kilku językach - jaką wtyczkę wybrać?

Bartosz

Bartosz Stefanicki 18 grudnia 2019

Strona na WordPressie w kilku językach - jaką wtyczkę wybrać?

Tworząc strony internetowe często korzystam z WordPressa. Jest to przyjazny, prosty w obsłudze i wdrożeniu system blogowy. Jego dużą zaletą jest możliwość instalacji wtyczek. Dzięki nim funkcjonalność systemu może znacznie wzrosnąć. Dzisiaj potrzebujemy stworzyć stronę, która będzie wielojęzyczna. Z jakiej wtyczki skorzystać?

Dostępne rozwiązania

 • zainstalowanie dwóch lub więcej niezależnych WordPressów, jeden WordPress to jeden język
 • napisanie skryptu PHP, rozróżnianie wybranego przez użytkownika języka
 • instalacja wtyczki

Pierwsza opcja to instalacja dwóch lub więcej (w zależności od ilości potrzebnych tłumaczeń) WordPressów. Takie rozwiązanie zajmuje niepotrzebnie dodatkową ilość miejsca na serwerze i w bazie danych. Aby zmienić tłumaczenie musimy logować się osobno do różnych WordPressów. Takie rozwiązanie dla mnie odpada.

Druga opcja to napisanie skryptu PHP, w którym rozróżnimy wybrany przez użytkownika język, przekierujemy go do podstrony w wybranej wersji językowej. Taka opcja wymaga dobrej znajomości PHP, budowy WordPressa, cierpliwości i czasu. Ta opcja niepotrzebnie zajmie nam czas, bo są już takie skrypty napisane w formie wtyczki. Takie rozwiązanie dla mnie odpada.

Trzecia opcja to instalacja wtyczki. Takie rozwiązanie gwarantuje szybkie rozwiązanie problemu, nie trzeba instalować dodatkowych WordPressów, nie trzeba pisać skryptów. Warto zaznaczyć, że ta opcja została sprawdzona przez wiele osób i dostosowana do ich potrzeb.

Którą wtyczkę wybrać?

W repozytorium jest kilka wtyczek, które umożliwią nam stworzenie wielojęzycznej strony. Można tu wymienić między innymi wtyczkę Polylang, qTranslate, WPML (jest on często polecany, ale jest płatny, a skoro jest bezpłatna alternatywa w postaci Polylang, to czemu nie spróbować?). Osobiście po kilku próbach wybrałem Polylang, co oferuje?

Zacznijmy od instalacji. W panelu WordPressa przechodzimy do podstrony "Wtyczki", następnie "Dodaj nową" i w wyszukiwarkę należy wpisać "Polylang" i kliknąć przycisk "Zainstaluj". To wszystko, wtyczka została pobrana i zainstalowana.

Jakie są plusy Polylang?

 • Wybieramy języki (Panel WordPressa > Ustawienia > Języki) w jakich chcemy tworzyć stronę
 • We "Wpisach" i "Stronach" wyświetlane są artykuły ze wszystkich języków, obok nich wyświetlana jest flaga danego kraju, tłumaczenia (przykład na powyższym obrazku)
 • Menu jest tworzone automatycznie - jeśli wybierzemy język polski to wyświetlane jest menu w języku polskim. Jeśli wybierzemy język angielski to wyświetlane jest menu w języku angielskim etc.
 • Obok menu możemy wyświetlić "przełącznik językowy" - na przykład w formie flag danych krajów
 • Strony i wpisy są powiązane ze sobą - jeśli tworzymy podstronę "Kontakt" to możemy utworzyć jej odpowiednik w języku angielskim czyli "Contact"
 • Jeśli jesteśmy na przykład na podstronie "O nas" i klikniemy w flagę brytyjską to nie zostaniemy przekierowani na stronę główną, a odpowiednik podstrony "O nas" w wersji angielskiej czyli "About us"
 • Można ustawić domyślny język, który pokaże się po wejściu na stronę
 • Można włączyć opcję rozpoznawania kraju, z jakiego pochodzi użytkownik wchodzący na naszą stronę i przekierować go do odpowiedniego tłumaczenia
 • Adresy URL - można zdefiniować, jak ma wygląd schemat adresu URL (jak na powyższym obrazku)
 • Jest bezpłatny

Z Polylang korzysta aktywnie ponad 100 tysięcy użytkowników, wtyczka jest oceniona 4.8 / 5. Można ją pobrać albo poprzez panel WordPressa albo ręcznie stąd: https://pl.wordpress.org/plugins/polylang/.

Starałem się opisać wszystko krótko i treściwie, mam nadzieję, że porada przyda się. W przypadku pytań zachęcam do komentowania wpisu.

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2023).

Data publikacji: 02.09.2016 r. Tagi: wtyczki, Wtyczka, wielojęzyczność, wiele języków, multijęzyczność, tłumaczenia. Źródło obrazka porady: Logo WordPress.

37 komentarzy


© 2005-2023 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych oraz dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.