Generowanie screenshotów stron www
Pozostałe, Windows

Generowanie screenshotów stron www

Data aktualizacji: 15.12.2019

Czasami zachodzi potrzeba wykonania zrzutu ekranu, na którym widać stronę internetową. Tak możemy pokazać stronę internetową w pełnej okazałości, jak prezentuje się w przeglądarce. Można to zrobić ręcznie za pomocą przycisku PrtSc, ale po co, skoro można to zautomatyzować?

Przycisk PrtSc

Korzystając z przycisku PrtSc (Print Screen Key) musimy zrzut ekranu wkleić do programu graficznego, zapisać to na dysku. Powiem więcej, gdy strona jest "długa" to trzeba wykonać takich zrzutów kilka, następnie posklejać w programie graficznym. To pracochłonne i moim zdaniem nie ma sensu. Dlaczego?

Aplikacje webowe

Istnieje kilka ciekawych aplikacji internetowych. Wystarczy podać im adres strony, po czym po chwili otrzymujemy gotowy plik graficzny do pobrania. Szybko i efektywnie. To są zalety, są również wady: różne aplikacje, różne silniki, różne efekty - nie zawsze takie, jakich byśmy oczekiwali. Czasami czcionka jest niezgodna, ustawienia elementów, kolory itp.

Przykłady aplikacji webowych

 • http://web-capture.net - szybko generuje zrzut, duża szerokość 1280px, najmniej kłopotliwy
 • http://url2png.com - szybko generuje zrzut, mała szerokość 550px, oprócz tego nie ma z nim problemów
 • http://ctrlq.org/screenshots/ - długi czas generowania zrzutu, kiedy tło jest białe (nie jest zdefiniowane w CSS, a pamiętajmy, że przeglądarki domyślnie wyświetlają kolor biały tła) to kolor jest przezroczysty, duża szerokość 1280px, czasami występują błędy, oprócz tego zabezpieczenie związane z częstotliwością generowania zrzutów

Wtyczki do przeglądarek internetowych

Moim zdaniem najlepsze wyjście z sytuacji. Robimy zrzut tego, co mamy przed oczami (zgodność czcionek, rozdzielczości, kolorów itp). Poza tym zawsze działa to rozwiązanie szybko (naszym operatorem jest nasz własny komputer).

Mozilla Firefox

 • Awesome Screenshot Capture - nazwa nie jest przesadzona, najprostsza ze wszystkich, szybko działa, pozwala wycinać fragmenty, dodawać napisy itp.
 • FireShot - działa sprawnie, po wykonaniu zrzutu otwiera nowo okienko, w którym możliwa jest dodatkowo edycja

Opera

 • Page Capture - proste w obsłudze, szybkie. Kiedy byłem użytkownikiem Opery korzystałem właśnie z tej wtyczki

Google Chrome

Program dla Windowsa

Dodatkowo przedstawiam program WebShot, który oferuje również wykonywanie screenshotów.

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2022).

Autor: Bartosz Stefanicki. Data publikacji: 13.05.2014 r. Tagi: aplikacja, mozilla firefox, przeglądarki internetowe, wtyczki. Źródło obrazka porady: Mozilla Firefox, własne.

3 komentarzy

Statystyki

 • 179

  Liczba porad
 • 1 805

  Liczba komentarzy
 • 5

  Narzędzi online

© 2005-2022 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych oraz dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.