Generowanie screenshotów stron www

Bartosz

Bartosz Stefanicki Niedziela, 15.12.2019

Generowanie screenshotów stron www

Czasami zachodzi potrzeba wykonania zrzutu ekranu, na którym widać stronę internetową. Tak możemy pokazać stronę internetową w pełnej okazałości, jak prezentuje się w przeglądarce. Można to zrobić ręcznie za pomocą przycisku PrtSc, ale po co, skoro można to zautomatyzować?

Przycisk PrtSc

Korzystając z przycisku PrtSc (Print Screen Key) musimy zrzut ekranu wkleić do programu graficznego, zapisać to na dysku. Powiem więcej, gdy strona jest "długa" to trzeba wykonać takich zrzutów kilka, następnie posklejać w programie graficznym. To pracochłonne i moim zdaniem nie ma sensu. Dlaczego?

Aplikacje webowe

Istnieje kilka ciekawych aplikacji internetowych. Wystarczy podać im adres strony, po czym po chwili otrzymujemy gotowy plik graficzny do pobrania. Szybko i efektywnie. To są zalety, są również wady: różne aplikacje, różne silniki, różne efekty - nie zawsze takie, jakich byśmy oczekiwali. Czasami czcionka jest niezgodna, ustawienia elementów, kolory itp.

Przykłady aplikacji webowych

  • http://web-capture.net - szybko generuje zrzut, duża szerokość 1280px, najmniej kłopotliwy
  • http://url2png.com - szybko generuje zrzut, mała szerokość 550px, oprócz tego nie ma z nim problemów
  • http://ctrlq.org/screenshots/ - długi czas generowania zrzutu, kiedy tło jest białe (nie jest zdefiniowane w CSS, a pamiętajmy, że przeglądarki domyślnie wyświetlają kolor biały tła) to kolor jest przezroczysty, duża szerokość 1280px, czasami występują błędy, oprócz tego zabezpieczenie związane z częstotliwością generowania zrzutów

Wtyczki do przeglądarek internetowych

Moim zdaniem najlepsze wyjście z sytuacji. Robimy zrzut tego, co mamy przed oczami (zgodność czcionek, rozdzielczości, kolorów itp). Poza tym zawsze działa to rozwiązanie szybko (naszym operatorem jest nasz własny komputer).

Mozilla Firefox

  • Awesome Screenshot Capture - nazwa nie jest przesadzona, najprostsza ze wszystkich, szybko działa, pozwala wycinać fragmenty, dodawać napisy itp.
  • FireShot - działa sprawnie, po wykonaniu zrzutu otwiera nowo okienko, w którym możliwa jest dodatkowo edycja

Opera

  • Page Capture - proste w obsłudze, szybkie. Kiedy byłem użytkownikiem Opery korzystałem właśnie z tej wtyczki

Google Chrome

Program dla Windowsa

Dodatkowo przedstawiam program WebShot, który oferuje również wykonywanie screenshotów.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Grudzień 2023).

Data publikacji: Wtorek, 13.05.2014. Tagi: aplikacja, mozilla firefox, przeglądarki internetowe, wtyczki. Źródło obrazka porady: Mozilla Firefox, własne.

3 komentarzy


© 2005-2023 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.