Jak zarobić kabel sieciowy ethernet, wtyczkę RJ45?
Pozostałe Aktualizacja: 27.08.2017

Jak zarobić kabel sieciowy ethernet, wtyczkę RJ45?

Zarobienie kabla sieciowego nie wymaga dodatkowych umiejętności. Można śmiało powiedzieć, że zajmuje mało czasu - jest to kwestia kilku minut. Najpopularniejszym rodzajem kabla w sieciach komputerowych jest skrętka.

W sklepach znajdziemy bez problemu gotowe kable, jednak czasami nie jest to wystarczające. Powodem może być potrzeba indywidualnej długości kabla, bo po co mieć niepotrzebnie długi kabel, albo wręcz na odwrót - kabel chcemy mieć krótszy niż gotowce. Dzięki temu poradnikowi stworzymy kabel o długości jakiej tylko zapragniemy.

Wtyczki należy zacisnąć za pomocą specjalnej zaciskarki. W internecie można taką znaleźć za około 15 - 25 zł. Gdy nie mamy zaciskarki kolejne piny możemy docisnąć śrubokrętem i młotkiem, lecz nie jest to zalecane. Trzeba kupić odpowiedniej długości kabel ethernetowy i dwie wtyczki RJ45 (na każde zakończenie kabla).

Jak zarobić kabel sieciowy ethernet RJ45?

Odsłaniamy kabel, rozkręcamy splot kabli. Następnie należy je uporządkować według kolejności podanej niżej.

1 – Pomarańczowo - biały
2 – Pomarańczowy
3 – Zielono - biały
4 – Niebieski
5 – Niebiesko - biały
6 – Zielony
7 – Brązowo - biały
8 – Brązowy

(standard EIA/TIA568B)

Druga możliwość to połączenie bezpośrednie dwóch komputerów, wówczas zmienia się kolejność uporządkowania. Jest to tak zwany kabel skrosowany.

1 – Zielono - biały
2 – Zielony
3 – Pomarańczowo - biały
4 – Niebieski
5 – Niebiesko - biały
6 – Pomarańczowy
7 – Brązowo - biały
8 – Brązowy

(standard EIA/TIA568A)

Przydatny może być powyższy film, wyjaśnia on dokładnie co i jak zrobić. Autorem jest użytkownik "dipolnet" z serwisu YouTube.

Autor: . Tagi: . Źródło obrazek główny: Pixabay.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Jak zarobić kabel sieciowy ethernet, wtyczkę RJ45?"

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Piotr
Gość

Witam. Co do skrętki i ułożenia kolorami tak jak w temacie,czy można np. Ułożyć kolorami: pomarańczowy,pomarańczowobiały,zielony,zielonobiały,niebieski,niebieskobiałybrązowy,brązowobiały? Oczywiście w obu wtyczkach identycznie. Nigdzie nic na ten temat nie znalazłem.

Piotr Jaromin
Gość

mozna na krutkiej odleglosci. Jesli kabel jest dlugi musi byc wykonany dokladnie wedlug powyzszej instrukcji, bo nie bedzie dzialal poprawnie.