Jak zarobić kabel sieciowy ethernet, wtyczkę RJ45?
Pozostałe

Jak zarobić kabel sieciowy ethernet, wtyczkę RJ45?

Aktualizacja: 27.08.2017

Zarobienie kabla sieciowego nie wymaga dodatkowych umiejętności. Można śmiało powiedzieć, że zajmuje mało czasu - jest to kwestia kilku minut. Najpopularniejszym rodzajem kabla w sieciach komputerowych jest skrętka.

W sklepach znajdziemy bez problemu gotowe kable, jednak czasami nie jest to wystarczające. Powodem może być potrzeba indywidualnej długości kabla, bo po co mieć niepotrzebnie długi kabel, albo wręcz na odwrót - kabel chcemy mieć krótszy niż gotowce. Dzięki temu poradnikowi stworzymy kabel o długości jakiej tylko zapragniemy.

Wtyczki należy zacisnąć za pomocą specjalnej zaciskarki. W internecie można taką znaleźć za około 15 - 25 zł. Gdy nie mamy zaciskarki kolejne piny możemy docisnąć śrubokrętem i młotkiem, lecz nie jest to zalecane. Trzeba kupić odpowiedniej długości kabel ethernetowy i dwie wtyczki RJ45 (na każde zakończenie kabla).

Jak zarobić kabel sieciowy ethernet RJ45?

Odsłaniamy kabel, rozkręcamy splot kabli. Następnie należy je uporządkować według kolejności podanej niżej.

1 – Pomarańczowo - biały
2 – Pomarańczowy
3 – Zielono - biały
4 – Niebieski
5 – Niebiesko - biały
6 – Zielony
7 – Brązowo - biały
8 – Brązowy

(standard EIA/TIA568B)

Druga możliwość to połączenie bezpośrednie dwóch komputerów, wówczas zmienia się kolejność uporządkowania. Jest to tak zwany kabel skrosowany.

1 – Zielono - biały
2 – Zielony
3 – Pomarańczowo - biały
4 – Niebieski
5 – Niebiesko - biały
6 – Pomarańczowy
7 – Brązowo - biały
8 – Brązowy

(standard EIA/TIA568A)

Przydatny może być powyższy film, wyjaśnia on dokładnie co i jak zrobić. Autorem jest użytkownik "dipolnet" z serwisu YouTube.

Autor: . Tagi: . Źródło obrazka porady: Pixabay

7
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MiłoszPiotrRobertMarekLukasz Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Piotr
Gość
Piotr

Witam. Co do skrętki i ułożenia kolorami tak jak w temacie,czy można np. Ułożyć kolorami: pomarańczowy,pomarańczowobiały,zielony,zielonobiały,niebieski,niebieskobiałybrązowy,brązowobiały? Oczywiście w obu wtyczkach identycznie. Nigdzie nic na ten temat nie znalazłem.

Piotr Jaromin
Gość
Piotr Jaromin

mozna na krutkiej odleglosci. Jesli kabel jest dlugi musi byc wykonany dokladnie wedlug powyzszej instrukcji, bo nie bedzie dzialal poprawnie.

Lukasz
Gość
Lukasz

Nieprawda. Prad nie rozroznia kolorow. Obojetne jaka odleglosc, mozna tak zrobic. Tylko po co? Po to sa standardy, zeby sie ich trzymac. Jak sie wtyczka za kilka lat uwali to nikt nie bedzie pamietal ze w drugiej sa inne kolory na pinach. Tak samo w przewodach elektrycznych mozna podlaczyc faze na zolto-zielonym. Tylko jak kogos walnie przy wymianie gniazdka po kilku latach, winny bedzie wylacznie ten, kto tak zrobil.

Marek
Gość
Marek

No nie do końca, musisz zachować pary... nie zachowasz par to będzie straszyć... One po coś są skręcone! To jest transmisja różnicowa i budowa wewnętrzna kabla ma znaczenie a jest ona powiązana z kolorami.

Robert
Gość
Robert

To polecam sprawdzić taki kabelek na długości 30 metrów w dodatku zagiąć go w 2 - 3 miejscach. A potem pytanie - Dlaczego to nie działa :)

Piotr
Gość
Piotr

Zrobiłem tak, działa :P

Miłosz
Gość
Miłosz

Kabel przewodzi "prąd" ale nie jest to ani prąd stały ani prąd o jednej częstotliwości i dużej mocy.
Żyły w parach oraz poszczególne pary są skręcone ze sobą z odpowiednim skokiem, zmniejsza to tłumienie oraz przenikanie między sygnałami. Im większa odległość oraz wymagana przepływność kabla tym musi to być lepiej zrobione.