Skrypt forum dyskusyjnego - który wybrać?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Skrypt forum dyskusyjnego - który wybrać?

Chcesz założyć własne forum dyskusyjne, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej zamieszczamy listę najlepszych skryptów for dostępnych nieodpłatnie.

Dowiesz się, które są najchętniej używane przez użytkowników oraz proste w budowie, przyjazne w obsłudze. Jaki skrypt forum wybrać?

Forum dyskusyjne to przeniesiona do struktury stron WWW forma grup dyskusyjnych, która służy do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach przy użyciu przeglądarki internetowej.

Fora dyskusyjne są obecnie bardzo popularną formą grup dyskusyjnych w Internecie. Prowadzą je praktycznie wszystkie portale, większość wortali, znaczna liczba ISP. Są one także powszechne na stronach wielu instytucji, czasopism, przedsiębiorstw, uczelni itp. a także spotykane są liczne fora zakładane zupełnie prywatnie.

Wikipedia

1. phpBB

Jeden z popularniejszych skryptów, który umożliwia prowadzenie własnego forum. Trzecia odsłona phpBB oznaczona numerem 3.0 jest określana krokiem milowym dla tego skryptu. Poprzednik zyskał niesławę przez modyfikację phpBB by Przemo, który zawierał dużo niepotrzebnych dodatków. Obciążało to serwery czyli w efekcie fora ładowały się długo.

phpBB3 nie jest kompatybilne z poprzednimi wersjami. Jest za to bardziej stabilne, wydajne oraz zawiera rozbudowany panel administracyjny, obsługę stylów i dodatków. Jest zgodne z PHP5, obsługuje wiele rodzajów baz danych (w tym znane i popularne MySQL).

http://www.phpbb.com/

2. Simple Machines Forum

Skrypt forum dyskusyjnego, który charakteryzuje się prostą budową i lekkością. Wielu użytkowników starej wersji phpBB przeniosło się właśnie na SMF. Dzięki temu ich serwery mogły doznać ulgi - wszystko działało szybciej oraz oczywiście sprawniej dla obu stron. Simple Machines Forum jest w pełni profesjonalnym skryptem, który można pochwalić za bezpieczeństwo (w każdej chwili administrator może "wyłączyć" forum i wyświetlić stosowny komunikat użytkownikom), pomysłowość (automatycznie wykrywa wulgaryzmy w postach). Posiada prosty instalator, czyli początkujący użytkownicy nie będą mieli problemów.

Repozytorium SMF zawiera ponad 300 modyfikacji i stylów, co umożliwia dostosowanie skryptu do własnych potrzeb. Zawiera wsparcie dla języka polskiego, poza tym integruje się bez problemów z Joomlą/Mambo i innymi CMS-ami.

http://www.simplemachines.org/

3. PunBB

Kolejny skrypt generujący forum, który wyróżnia lekkość. Jego autor Rickard Andersson zapewnia, że ten "robi to szybciej, zużywa mniej zasobów serwera i wykorzystuje mniej elementów graficznych niż konkurencyjne skrypty". Również jego celem było generowanie kodu zgodnego z xHTML-em.

Skrypt oferuje automatyczną instalację rozszerzeń i poprawek. PunBB nie zawiera domyślnie takich funkcjonalności jak: prywatne wiadomości, umieszczanie cytatów czy antyspam - te można dograć w postaci wtyczek. Skrypt wykorzystuje PHP i bazę danych - MySQL, PostgreSQL lub SQLite. Pierwsze wydanie miało miejsce w 2003 roku i od tego czasu zyskało swoich zwolenników.

Obecnie część programistów tworzących niegdyś PunBB, pracuje nad konkurencyjną platformą FluxBB.

http://punbb.informer.com/

4. myBB

MyBulletinBoard to ostatni opisywany w tym artykule skrypt do prowadzenia własnego forum dyskusyjnego. Oferuje duże możliwości konfiguracyjne (skórki można w całości zmieniać przez panel administratora) a także ciekawe rozwiązania (system reputacji, wykorzystanie biblioteki AJAX do szybkiej edycji postów). Według dostępnych informacji jest intensywnie rozwijany.

Do myBB dostępne jest polskie tłumaczenie, więc nie potrzeba dużego wkładu pracy aby szybko uruchomić takie forum. Sporo dostępnych modyfikacji, dodatków, stylów z pewnością jest dużą zaletą. Istotny jest również fakt, iż często wydawane są aktualizacje - co już wspomniałem.

http://www.mybb.com/

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Maj 2024).

Data publikacji: Poniedziałek, 25.10.2010. Tagi: forum dyskusyjne, skrypty. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

7 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.