Joomla! to darmowy system zarządzania treścią napisany w języku PHP wykorzystujący bazę danych MySQL. Jest pochodną popularnego systemu Mambo.
System zarządzania treścią (ang. Content Management System - CMS) to aplikacje internetowe pozwalające na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika.
Wprowadzenie
Joomla! należy do rodzaju systemów CMS nazywanych Module-based systems, czyli systemów bazujących na modułach. Zarządza się nią poprzez panel administracyjny. Użytkownik loguje się, następnie po podaniu poprawnych danych zostaje przekierowany do miejsca w którym może zarządzać całą stroną WWW - tj. dodawać artykuły, zarządzać dodatkami, sondami, galeriami zdjęć etc.
Proces instalacji i panel zarządzania
Aby zainstalować Joomlę! musimy wrzucić pliki na serwer za pomocą klienta FTP następnie w kreatorze instalacji, który pojawi się nam w przeglądarce, zaznaczać poszczególne pola.
Rekomendowane parametry dla Joomli!: (można je sprawdzić na oficjalnej stronie)
- PHP w wersji 7.3 lub wyższej,
- MySQL w wersji 5.5.3 lub wyższej,
Panel administracyjny jest bardzo intuicyjny. Z jego pomocą szybko dostaniemy się do takich sekcji panelu, jak dodawanie aktualności, edycja menu, dodatków etc.
Zalety i wady systemu Joomla!
Niestety nie generuje SEO linków - czyli dobrze indeksujących się adresów stron (zamiast np. strona.pl/aktualnosci/ciekawe-adresy-w-systemie-joomla.html pojawia się: strona.pl/content/view/656/1/"). Czytając informacje o najnowszej wersji dowiedziałem się, że Joomla! jest zgodna z HTML5.
Niestety muszę się zgodzić z faktem, iż system Joomla! po określonym czasie użytkowania generuje wiele niepotrzebnego kodu który po prostu powoduje dłuższe ładowanie się strony. Jest to jeden z większych i poważniejszych minusów rozbudowanych systemów zarządzania treścią.
Jako zaletę można zaliczyć popularność Joomli! a co za tym idzie, całkiem niezłe wsparcie techniczne. Liczne witryny, fora dyskusyjne z użytkownikami którzy chętnie udzielą nam odpowiedzi w przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań odnośnie tego systemu. Joomlę posiadają miliony. Jest dostępna w 64 językach. Posiada ponad 9 tysięcy rozszerzeń. Jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Dodatkowo zawiera zabezpieczenie, i tu możemy zadecydować z którego chcemy korzystać, reCAPTCHA i NoCAPTCHA.
Podsumowując posiada wiele ciekawych dodatków, gadżetów oraz hacków które umożliwiają lepsze dostosowanie Joomli! do naszych potrzeb.
Kwestia bezpieczeństwa
W tym miejscu pojawia się problem. Wiele początkujących użytkowników myśli, że jeżeli instalacja poszła świetnie, to nie będzie żadnych problemów w przyszłości. Pewność siebie opada wówczas, gdy ktoś zaatakuje naszą stronę i wykasuje z bazy wszystkie artykuły których opracowanie zajęło kilka lat. Można a wręcz należy eksportować dane z bazy, lecz nie tylko to powinno nas zapewniać o ciągłości funkcjonowania naszego serwisu.
Zabezpieczyć się możemy aktualizując Joomlę! do najnowszych wersji, sprawdzać poprawność uprawnień dla ważnych plików konfiguracyjnych oraz zmieniać hasła co pewien okres czasu.
Podsumowanie
System Joomla! to popularny, a także darmowy cms ze sporym wsparciem technicznym od strony użytkowników. Należy wiedzieć, iż odpowiednio zarządzany jest ogromnym narzędziem w rękach webmasterów i programistów.
Przydatne adresy: Oficjalna strona Joomli!, Polskie forum dyskusyjne.
Warto zobaczyć:
Szukasz hostingu?
Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Wrzesień 2024).