Jak wyświetlić listę plików z folderu na serwerze (htaccess, błąd 403)?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Jak wyświetlić listę plików z folderu na serwerze (htaccess, błąd 403)?

Na serwerze tworzymy katalog, w przeglądarce wpisujemy adres nasza-strona.pl/nowy-katalog/, ale serwer wyświetla błąd 403. Jak się z tym uporać?

Pokazywanie listy plików w danym katalogu, bądź zamiast listy pokazywanie się błędu 403 jest uzależnione od ustawień serwera. Niektóre firmy hostingowe domyślnie blokują wyświetlanie listy plików ze względów bezpieczeństwa. Można jednak to łatwo zmienić za pomocą pliku .htaccess.

Jak wyświetlić listę plików?

Należy utworzyć (nawet w najprostszym edytorze tekstu) plik, umieścić w nim poniższą instrukcję, a na końcu zapisać plik jako .htaccess. Taki plik należy wrzucić na serwer, do katalogu, którego zawartość ma być wyświetlana każdemu.

Options +Indexes

To wszystko, zamiast błędu 403 otrzymamy listę wszystkich plików znajdujących się w danym katalogu. Jeśli nie chcemy wyświetlać listy plików, to albo usuwamy plik .htaccess, albo wstawiamy do niego:

Options -Indexes

Jak wyświetlić konkretne typy plików?

Dodatkowo istnieje możliwość wyświetlenia tylko wybranych przez nas typów plików, za pomocą poniższych instrukcji:

IndexIgnore *.jpg *.txt
IndexOptions +FancyIndexing
DirectoryIndex plik.html

Pierwsza linijka zablokuje wyświetlanie plików z rozszerzeniem .jpg i .txt.

Druga linijka sprawi, że wyświetlana lista plików będzie ładniej sformatowana z ikonkami (prostszą listę można ustalić za pomocą -FancyIndexing - czyli z minusem na początku).

Trzecia linijka wyświetli wskazany przez nas plik zamiast listy plików w katalogu.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Maj 2024).

Data publikacji: Środa, 29.06.2016. Tagi: htaccess, ustawienia serwera. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

Komentarze


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.