Co to jest FTP, FTPs i SFTP? Jakie są różnice między nimi?

Protokoły FTP wykorzystywane są do przesyłania plików między użytkownikiem a serwerem. Który zagwarantuje bezpieczeństwo, z którego warto korzystać?
FTP
- FTP (ang. File Transfer Protocol) nasłuchuje na porcie 21.
- Przesyłane dane nie są szyfrowane.
Historia protokołu FTP sięga lat 70. Wówczas nikt nie przewidział, że będzie on w przyszłości wykorzystywany na masową skalę, a zapewnienie bezpieczeństwa przesyłanych danych będzie tak istotne. Obecnie nie należy z niego korzystać, ponieważ przesyłane dane (w tym autoryzacyjne - login i hasło) nie są zabezpieczone.
Podczas nawiązywania połączenia istnieją dwa różne kanały komunikacji:
- Kanał poleceń - instrukcje i odpowiedzi,
- Kanał danych - przesyłanie plików,
Obecnie wiele firm zamiast FTP oferuje w standardzie FTPs, o którym niżej.
FTPs
- FTPs (ang. FTP Secure, FTP-SSL) nasłuchuje na porcie 21 lub 990,
- Przesyłane dane są szyfrowane,
Pomysł zabezpieczenia protokołu FTP sięga lat 90. FTPs jest połączeniem FTP i SSL. Przesyłane dane są szyfrowane, więc można z niego spokojnie korzystać.
SFTP
- SFTP (ang. SSH File Transfer Protocol) nasłuchuje na porcie 22,
- Przesyłane dane są szyfrowane,
Jest to rozszerzenie SSH zapewniające przesyłanie plików. Dużą przewagą SFTP jest możliwość nawiązywania połączenia z serwerem za pomocą kluczy SSH.
Podsumowanie
Nie należy korzystać z FTP. Zalecamy wykorzystywanie FTPs i SFTP. Oba zapewniają duży poziom bezpieczeństwa, dzięki szyfrowanym połączeniom.
FTPs domyślnie tworzy dwa osobne kanały komunikacji - do poleceń i do danych. Poza tym, przy każdym przesyłanym pliku bądź listowaniu katalogu, tworzony jest kolejny port. SFTP różni się w tym zakresie, ponieważ wykorzystuje jeden port do wszystkich operacji i przesyłanych danych, dzięki czemu łatwiej zabezpieczyć serwer - udostępniając tylko jeden port w firewallu serwera.
Wyżej wymienione porty są domyślne. Administratorzy mogą je zmieniać, w celu zabezpieczenia dostępu.
Kategorie: Pozostałe. Tagi: #hosting, #ftp, #serwer, #ustawienia serwera. Źródło obrazków: Pixabay, Font awesome.