Jak sprawdzić wersję PHP na hostingu?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Jak sprawdzić wersję PHP na hostingu?

Aktualna wersja PHP na serwerze zapewnia bezpieczeństwo, nowe funkcjonalności i wydajność. Jak sprawdzić wersję PHP z jakiej aktualnie korzystamy?

Co jest PHP?

PHP to język programowania, który jest używany do tworzenia dynamicznych stron internetowych. Najczęściej jego celem jest wykorzystanie danych zebranych w bazie (np. MySQL) i wygenerowanie końcowego kodu HTML.

Wersje języka PHP

Główne wersje (np. 7.4, 8.0) są wydane co rok. Przez 2 lata są utrzymywane - wydawane są aktualizacje i poprawki bezpieczeństwa. Ostatni, 3 rok ich istnienia to wydawanie wyłącznie poprawek bezpieczeństwa. Poza tym warto podkreślić, że aktualizacje do głównych wersji wydawane są co miesiąc.

Na oficjalnej stronie php.net/supported-versions.php można sprawdzić obecny status wersji PHP.

Szybkość różnych wersji PHP

Im nowsza wersja języka PHP tym z reguły szybsze działanie stron internetowych. Dla przykładu przeprowadzono testy działania WordPressa 5.6. W przypadku PHP 7.1 obsłużył on 150 zapytań na sekundę, a PHP 8.0 obsłużył 220 zapytań na sekundę.

Jak sprawdzić wersję PHP w WordPress?

Jak sprawdzić wersję PHP na hostingu?
  • Zaloguj się do panelu administracyjnego /wp-admin,
  • Wybierz "Narzędzia" -> "Stan witryny" -> "Informacja",
  • W zakładce "Serwer" znajdziesz informacje o wersji PHP na której działa Twój blog,

Sprawdzenie wersji PHP za pomocą phpinfo()

Utwórz plik w języku PHP, np. test.php i umieść w nim:

<?php phpinfo(); ?>

Następnie wyślij na serwer. Pod adresem tego pliku wyświetli się strona informacyjna PHP, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje o uruchomionej wersji i konfiguracji.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2024).

Data publikacji: Czwartek, 27.05.2021. Tagi: hosting, php, serwer, ustawienia serwera. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

Komentarze


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.