Co to jest propagacja DNS? Ile czasu trwa?

Co to jest propagacja DNS? Ile czasu trwa?

Pozostałe Data aktualizacji: 09.10.2020

Co to jest propagacja DNS? Ile czasu trwa?

W poprzedniej poradzie mówiliśmy o tym, co to jest DNS i jak działają serwery DNS. Teraz sprawdzimy co to jest propagacja DNS. Przekonamy się także, czy propagacja DNS trwa kilka minut a może 24, 72 godziny?

Propagacja DNS - co to znaczy?

Adres IP do naszej strony internetowej wskazujemy w tzw. pliku strefy serwera DNS. Powiedzmy, że przenosimy naszą stronę z hostingu X do hostingu Y. W tym celu po zmigrowaniu danych, wprowadzamy nowy adres IP do rekordu A.

Teraz pozostaje tylko czekać. Tylko właściwie dlaczego musimy czekać, czemu inni mogą widzieć jeszcze stary adres IP?

To jest właśnie propagacja DNS, czyli "rozsiewanie", uaktualnianie rekordów na wszystkich serwerach DNS. Adresy IP stron internetowych są trzymane w cache. Może to być kolejno cache w Twojej przeglądarce, w domowym routerze, u dostawcy internetu aż po główne serwery DNS (tzw. root serwery DNS) rozlokowane na całym świecie, dlatego właśnie może to chwilę potrwać. Wszystko zależy od ustawionego TTL w Twoich rekordach DNS, ale także od samych serwerów DNS. Taki proces zazwyczaj trwa kilkanaście minut lub godzin, czasami jednak trwa to nieco dłużej ale nie powinno być to więcej niż 72 godziny.

Jak sprawdzić postęp propagacji DNS?

Istnieje kilka narzędzi, które wskażą Tobie proces propagacji DNS. Po wprowadzeniu adresu strony internetowej będziesz w stanie zweryfikować, jaki adres IP jest widoczny w różnych miejscach na świecie.

Najlepsze oferty hostingu w 2021 roku

Ranking hostingów

Autor: Bartosz Stefanicki. Data publikacji: 08.10.2020r. Tagi: serwer, domeny, ustawienia serwera, ip. Źródło obrazka porady: Pixabay.

1 komentarz