Co to jest propagacja DNS? Ile czasu trwa?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Co to jest propagacja DNS? Ile czasu trwa?

Poprzednio sprawdziliśmy co to DNS, teraz poznamy temat propagacji DNS. Czy propagacja DNS trwa kilka minut a może 24, 72 godziny?

Propagacja DNS - co to znaczy?

Adres IP do naszej strony internetowej wskazujemy w tzw. pliku strefy serwera DNS. Powiedzmy, że przenosimy naszą stronę z hostingu X do hostingu Y. W tym celu po zmigrowaniu danych, wprowadzamy nowy adres IP do rekordu A.

Teraz pozostaje tylko czekać. Tylko właściwie dlaczego musimy czekać, czemu inni mogą widzieć jeszcze stary adres IP?

To jest właśnie propagacja DNS, czyli "rozsiewanie", uaktualnianie rekordów na wszystkich serwerach DNS. Adresy IP stron internetowych są trzymane w cache. Może to być kolejno cache w Twojej przeglądarce, w domowym routerze, u dostawcy internetu aż po główne serwery DNS (tzw. root serwery DNS) rozlokowane na całym świecie, dlatego właśnie może to chwilę potrwać. Wszystko zależy od ustawionego TTL w Twoich rekordach DNS, ale także od samych serwerów DNS. Taki proces zazwyczaj trwa kilkanaście minut lub godzin, czasami jednak trwa to nieco dłużej ale nie powinno być to więcej niż 72 godziny.

Jak sprawdzić postęp propagacji DNS?

Istnieje kilka narzędzi, które wskażą Tobie proces propagacji DNS. Po wprowadzeniu adresu strony internetowej będziesz w stanie zweryfikować, jaki adres IP jest widoczny w różnych miejscach na świecie.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Kwiecień 2024).

Data publikacji: Czwartek, 8.10.2020. Tagi: serwer, domeny, ustawienia serwera, ip. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

2 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.