Jak sprawdzić szybkość łącza (speedtest) przez terminal?
Linux, macOS, Raspberry Pi, Windows Aktualizacja: 27.08.2017

Jak sprawdzić szybkość łącza (speedtest) przez terminal?

Czasem zachodzi potrzeba sprawdzenia przybliżonej szybkości łącza. Jest to proste w przypadku dostępu do przeglądarki internetowej, pewnie wiele osób kojarzy stronę internetową SpeedTest. Ale jak to zrobić za pomocą terminala?

Dla użytkowników (między innymi) Windowsa:
Adres strony internetowej: http://speedtest.net.

Jak działa takie sprawdzenie szybkości? SpeedTest zawiera listę wielu serwerów, wybierany jest serwer zlokalizowany w miarę możliwości najbliżej naszej lokalizacji. Następnie SpeedTest pobiera plik z tego serwera i sprawdza z jaką prędkością się pobiera. Potem na bazie tego samego serwera wykonywany jest również upload danych i mierzenie prędkości. Dlatego zawsze należy brać na to poprawkę, że wartość jest przybliżona. Serwery są bardzo szybkie, natomiast nie zawsze taki test daje miarodajny wynik.

W przypadku terminala przyda nam się odpowiedni program, który skorzysta z dobrodziejstw serwisu SpeedTest, ale wykona wszystko i wyświetli oczekiwane przez nas informacje w ramach terminala. W przypadku Debiana instalacja odbywa się za pomocą polecenia:

sudo apt-get install speedtest-cli

Po instalacji programu, wystarczy już tylko wywołać program. Po chwili zacznie się wybór serwera, pojawi się informacja dotycząca szybkości pobierania i wysyłki.

speedtest-cli

Aby wyświetlić listę serwerów w naszej okolicy:

speedtest-cli --list | grep - Gdansk

Wyświetli się lista serwerów wraz z numerami ID, które są najbliżej wskazanej przez nas lokalizacji. Aby skorzystać z danego serwera:

speedtest-cli --server ID
dhosting

Autor: . Tagi: , , , , , , . Źródło obrazek główny: Pixabay.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz