Jak sprawdzić szybkość łącza (speedtest) przez terminal?
Linux, macOS, Raspberry Pi, Windows

Jak sprawdzić szybkość łącza (speedtest) przez terminal?

Aktualizacja: 27.08.2017

Czasem zachodzi potrzeba sprawdzenia przybliżonej szybkości łącza. Jest to proste w przypadku dostępu do przeglądarki internetowej, pewnie wiele osób kojarzy stronę internetową SpeedTest. Ale jak to zrobić za pomocą terminala?

Dla użytkowników (między innymi) Windowsa:
Adres strony internetowej: http://speedtest.net.

Jak działa takie sprawdzenie szybkości? SpeedTest zawiera listę wielu serwerów, wybierany jest serwer zlokalizowany w miarę możliwości najbliżej naszej lokalizacji. Następnie SpeedTest pobiera plik z tego serwera i sprawdza z jaką prędkością się pobiera. Potem na bazie tego samego serwera wykonywany jest również upload danych i mierzenie prędkości. Dlatego zawsze należy brać na to poprawkę, że wartość jest przybliżona. Serwery są bardzo szybkie, natomiast nie zawsze taki test daje miarodajny wynik.

W przypadku terminala przyda nam się odpowiedni program, który skorzysta z dobrodziejstw serwisu SpeedTest, ale wykona wszystko i wyświetli oczekiwane przez nas informacje w ramach terminala. W przypadku Debiana instalacja odbywa się za pomocą polecenia:

sudo apt-get install speedtest-cli

Po instalacji programu, wystarczy już tylko wywołać program. Po chwili zacznie się wybór serwera, pojawi się informacja dotycząca szybkości pobierania i wysyłki.

speedtest-cli

Aby wyświetlić listę serwerów w naszej okolicy:

speedtest-cli --list | grep - Gdansk

Wyświetli się lista serwerów wraz z numerami ID, które są najbliżej wskazanej przez nas lokalizacji. Aby skorzystać z danego serwera:

speedtest-cli --server ID

Autor: . Tagi: , , , , , , . Źródło obrazka porady: Pixabay

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Marek Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Marek
Gość
Marek

Warto robić te testy łącza gdy jestesmy podpieci pod kabel. Wyniki diametralnie sie różnią. generalnie różnice są tak znaczace nie raz ze trudno uwierzyć. http://www.predkosc.pl/result/20181183638-f3e4/ to wynik ze speed test na wiwi na kablu 40 downloadu