Jakiego klienta FTP wybrać?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Jakiego klienta FTP wybrać?

Klient FTP umożliwia przesyłanie plików naszej strony na serwer www. Jaki program będzie najlepiej spełniał swoją rolę, który będzie najprostszy?

Programów tego typu jest sporo, duża część z nich jest darmowa. Poniższą listę sporządziłem na podstawie rankingu popularności, rankingu ilości pobranych kopii.

Filezilla

Śmiało można powiedzieć, że jest intuicyjny, prosty w obsłudze. Tego klienta używam od wielu lat i to na różnych platformach, wszędzie zdaje egzamin. Dostępnych jest kilka wersji językowych. Pobieranie, wysyłanie plików można układać w listę, pauzować i definiować ich priorytet. Współpracuje z IPv6 i serwerami proxy. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń jednocześnie i tworzenia zakładek. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Język polski: Tak.
Licencja: GPL, darmowy.
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, macOS, Linux.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://filezilla-project.org

Total Commander

Bardziej rozbudowany program, można go wykorzystać jako klienta FTP ale także jako menedżer plików - i wiele osób tak go wykorzystuje, pewnie dzięki temu, że oferuje intuicyjne skróty klawiszowe i poziom wygody w operacjach na plikach i katalogach. Oferuje także obsługę plików skompresowanych, grupową zmianę nazw katalogów, podgląd dokumentów HTML, rozbudowane wyszukiwanie.

Język polski: Tak.
Licencja: Testowa (shareware).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, Android, Windows Phone.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP.

Strona internetowa: http://www.ghisler.com

SmartFTP

Posiada wszystkie niezbędne funkcje, nie jest nazbyt rozbudowany. Współpracuje z IPv6, kompresję mode z. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń, realizację połączeń pomiędzy dwoma zdalnymi serwerami, połączeń przez firewall, listę ulubionych. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Język polski: Tak.
Licencja: testowa (trial).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://www.smartftp.com

Pozostałe

Poniżej wymieniam kilka innych klientów FTP, o których moim zdaniem warto wspomnieć.

  • gFTP - darmowy, w języku polskim, na licencji GNU, dla systemu Linux. Możliwe jest operowanie na poziomie linii komend i interfejsu graficznego.
  • FlashFXP - licencja testowa (trial), na system Windows, w języku polskim. Oferuje wymianę danych między zdalnymi serwerami (FXP), wznawianie połączeń a przy tym jest intuicyjny.
  • Cyber Duck - darmowy, w języku polskim, dla systemu Windows i macOS. Obsługuje FTP (także SSL), SFTP, DAV, Amazon S3, Dropbox, Azure Blob, Google Docs i metodę "przeciągnij i upuść".

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Maj 2024).

Data publikacji: Poniedziałek, 23.11.2015. Tagi: aplikacja, program, strona internetowa, ftp, serwer, filezilla, total commander. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

3 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.