Jakiego klienta FTP wybrać?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Środa, 18.12.2019

Jakiego klienta FTP wybrać?

Tworząc strony internetowe zapewne spotkałeś się z określeniem klienta FTP. Umożliwia on przesyłanie plików naszej strony na serwer www. Jaki program będzie najlepiej spełniał swoją rolę, który będzie najprostszy?

Programów tego typu jest sporo, duża część z nich jest darmowa. Poniższą listę sporządziłem na podstawie rankingu popularności, rankingu ilości pobranych kopii.

Filezilla

Śmiało można powiedzieć, że jest intuicyjny, prosty w obsłudze. Tego klienta używam od wielu lat i to na różnych platformach, wszędzie zdaje egzamin. Dostępnych jest kilka wersji językowych. Pobieranie, wysyłanie plików można układać w listę, pauzować i definiować ich priorytet. Współpracuje z IPv6 i serwerami proxy. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń jednocześnie i tworzenia zakładek. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Język polski: Tak.
Licencja: GPL, darmowy.
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, OS X, Linux.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://filezilla-project.org

Total Commander

Bardziej rozbudowany program, można go wykorzystać jako klienta FTP ale także jako menedżer plików - i wiele osób tak go wykorzystuje, pewnie dzięki temu, że oferuje intuicyjne skróty klawiszowe i poziom wygody w operacjach na plikach i katalogach. Oferuje także obsługę plików skompresowanych, grupową zmianę nazw katalogów, podgląd dokumentów HTML, rozbudowane wyszukiwanie.

Język polski: Tak.
Licencja: Testowa (shareware).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, Android, Windows Phone.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP.

Strona internetowa: http://www.ghisler.com

SmartFTP

Posiada wszystkie niezbędne funkcje, nie jest nazbyt rozbudowany. Współpracuje z IPv6, kompresję mode z. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń, realizację połączeń pomiędzy dwoma zdalnymi serwerami, połączeń przez firewall, listę ulubionych. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Język polski: Tak.
Licencja: testowa (trial).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://www.smartftp.com

Pozostałe

Poniżej wymieniam kilka innych klientów FTP, o których moim zdaniem warto wspomnieć.

  • gFTP - darmowy, w języku polskim, na licencji GNU, dla systemu Linux. Możliwe jest operowanie na poziomie linii komend i interfejsu graficznego.
  • FlashFXP - licencja testowa (trial), na system Windows, w języku polskim. Oferuje wymianę danych między zdalnymi serwerami (FXP), wznawianie połączeń a przy tym jest intuicyjny.
  • Cyber Duck - darmowy, w języku polskim, dla systemu Windows i OS X. Obsługuje FTP (także SSL), SFTP, DAV, Amazon S3, Dropbox, Azure Blob, Google Docs i metodę "przeciągnij i upuść".

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Grudzień 2023).

Data publikacji: Poniedziałek, 23.11.2015. Tagi: aplikacja, program, strona internetowa, ftp, serwer, filezilla, total commander. Źródło obrazka porady: Program Filezilla.

3 komentarzy


© 2005-2023 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.