Instalacja drukarki HP P1005 na Linux Debian na CUPS

Bartosz

Bartosz Stefanicki 18 grudnia 2020

Instalacja drukarki HP P1005 na Linux Debian na CUPS

Przy okazji eksperymentów z małym komputerem zwanym Raspberry Pi 2 postanowiłem zainstalować drukarkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu do starszej drukarki możemy dodać funkcjonalność Wi-Fi, drukarka będzie przyjmowała zadania przesłane przez sieć bezprzewodową. Jak to zrobić?

Raspberry Pi 2 w moim przypadku działa na systemie OSMC, a jego podstawą jest Linux Debian. Funkcja drukowania bezprzewodowego jest możliwa dzięki systemowi CUPS. Co ciekawe, obecnie CUPS jest własnością Apple, przy czym jest za darmo.

Na początek instalujemy niezbędne pakiety:

sudo apt-get install build-essential tix foomatic-filters gruff dc

Przystępujemy do instalacji CUPS:

sudo apt-get install cups

CUPS został zainstalowany, teraz zainstalujemy sterownik do drukarki HP LaserJet P1005. Obecne polecenie obsługuje także inne modele drukarek, więcej szczegółów znajdziecie na stronie: http://foo2zjs.rkkda.com.

wget -O foo2zjs.tar.gz http://foo2zjs.rkkda.com/foo2zjs.tar.gz

Pobraliśmy archiwum z niezbędnymi elementami, aby je rozpakować:

tar -xzf foo2zjs.tar.gz
cd foo2zjs

Teraz wydajemy poniższe polecenia (rozwiązanie z bloga mark.zealey.org):

sudo rm /etc/udev/rules.d/*hpmud* # usuniecie instniejacych hotplug od HP
./getweb P1005 # P1005 w przypadku posiadania drukarki HP P1005
sudo make install
sudo make install-hotplug
sudo make cups
sudo mkdir -p /usr/share/foo2xqx/firmware/
sudo mv sihp* /usr/share/foo2xqx/firmware/

Instalacja hotplug może wypluć błędy, ale nie trzeba się tym przejmować. Powyżej wszystko wykonuję z pomocą sudo, su nie zadziała na OSMC.

foo2xqx-wrapper testpage.ps > testpage.xq # convert to wire-format
cat /usr/share/foo2xqx/firmware/sihpP1005.dl > /dev/usb/lp0 # bang firmware over to printer (wait 5 sec for it to install)
cp testpage.xq /dev/usb/lp0 # print the page (hopefully)

Powyższy fragment jest dosyć istotny, bez niego drukowanie nie chciało ruszyć u mnie. Najważniejsza jest druga linijka kodu. To koniec instalacji drukarki HP LaserJet P1005 na systemie OSMC na Debianie. Od teraz moja drukarka zyskała Wi-Fi.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2023).

Data publikacji: 22.04.2016 r. Tagi: linux, debian, raspberry pi, osmc, drukarka, hp. Źródło obrazka porady: Tapeta Ubuntu, logo Linux.

3 komentarzy


© 2005-2023 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych oraz dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.