Pobieranie poczty z Gmaila nie działa

Bartosz

Bartosz Stefanicki Niedziela, 15.12.2019

Pobieranie poczty z Gmaila nie działa

Gmail to usługa poczty elektronicznej prowadzona przez Google. Jej interfejs jest wygodny podczas codziennego użytkowania. Gdy będziemy chcieli natomiast pobrać wiadomości przez program pocztowy, to prawdopodobnie nie uda nam się to za pierwszym razem. Pojawi się komunikat o błędzie - co należy zrobić w takim przypadku?

Gmail udostępnia użytkownikom dwa protokoły poczty przychodzącej: IMAP oraz POP3. Ten pierwszy jest domyślnie aktywny, więc program pocztowy jest zmuszony pobrać wiadomości za jego pomocą. Nie zawsze jednak protokół IMAP jest obsługiwany - wtedy właśnie pojawia się komunikat o błędzie.

Rozwiązaniem jest włączenie protokołu POP3 w usłudze Gmail. Aby to uczynić:

  • przechodzimy do strony internetowej (webmaila): http://mail.google.com
  • logujemy się do naszej skrzynki
  • przechodzimy do Ustawień (link w prawym górnym rogu)
  • klikamy na zakładkę "Przekazywanie i POP/IMAP"
  • wybieramy opcję "Włącz POP dla wszystkich wiadomości (nawet już pobranych)"

Klikamy na odnośnik "Jak skonfigurować?" aby sprawdzić parametry, które następnie podamy przy konfiguracji programu pocztowego.

Różnice między POP3 a IMAP

Protokół POP3 - przechowuje pocztę użytkownika w jednym pliku na serwerze (skrzynka INBOX). Podczas połączenia z serwerem cała poczta zgromadzona w jednym pliku jest przesyłana do programu pocztowego.

Protokół IMAP - umożliwia tworzenie struktur katalogowych, w których użytkownik może przechowywać pocztę. Podczas połączenia z serwerem program pocztowy synchronizuje nagłówki listów co znacznie przyspiesza dostęp.

Jeśli skonfigurujemy program pocztowy wykorzystując protokół IMAP, to kopie maili zostaną na serwerze. Natomiast wykorzystując protokół POP3 i usuwając wiadomość, to na serwerze już także jej nie odnajdziemy.

Protokół POP3 został aktywowany w usłudze Gmail, więc od tej chwili możemy pobierać wiadomości za jego pomocą w programie pocztowym.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Grudzień 2023).

Data publikacji: Poniedziałek, 18.10.2010. Tagi: gmail, google, poczta, windows. Źródło obrazka porady: Strona Gmail.

2 komentarzy


© 2005-2023 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.