Joomla 3.7! jako rozbudowany system CMS
Pozostałe

Joomla 3.7! jako rozbudowany system CMS

Aktualizacja: 27.08.2017

Joomla! to rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania system zarządzania treścią napisany w języku PHP wykorzystujący bazę danych MySQL. Jest pochodną popularnego systemu Mambo.

System zarządzania treścią (ang. Content Management System - CMS) to aplikacje internetowe pozwalające na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika.

Wprowadzenie

Joomla! należy do rodzaju systemów CMS nazywanych Module-based systems, czyli systemów bazujących na modułach. Zarządza się nią poprzez panel administracyjny. Użytkownik loguje się, następnie po podaniu poprawnych danych zostaje przekierowany do miejsca w którym może zarządzać całą stroną WWW - tj. dodawać artykuły, zarządzać dodatkami, sondami, galeriami zdjęć etc.

Proces instalacji i panel zarządzania

Aby zainstalować Joomlę! musimy wrzucić pliki na serwer za pomocą klienta FTP następnie w kreatorze instalacji, który pojawi się nam w przeglądarce, zaznaczać poszczególne pola.

Wymagania Joomli!:

  • PHP w wersji minimum 5.3.10, zalecana jest wersja 5.6 lub 7.0+
  • MySQL w wersji minimum 5.1, zalecana jest wersja 5.5.3+
  • lub SQL Server w wersji 10.50.1600.1+
  • lub PostgreSQL w wersji minimum 8.3.18, zalecana jest wersja 9.1+

Panel administracyjny jest bardzo intuicyjny. Z jego pomocą szybko dostaniemy się do takich sekcji panelu, jak dodawanie aktualności, edycja menu, dodatków etc.

Zalety i wady systemu Joomla!

Niestety nie generuje SEO linków - czyli dobrze indeksujących się adresów stron (zamiast np. strona.pl/aktualnosci/ciekawe-adresy-w-systemie-joomla.html pojawia się: strona.pl/content/view/656/1/"). Czytając informacje o najnowszej wersji dowiedziałem się, że Joomla! jest zgodna z xHTML.

Niestety muszę się zgodzić z faktem, iż system Joomla! po określonym czasie użytkowania generuje wiele niepotrzebnego kodu który po prostu powoduje dłuższe ładowanie się strony. Jest to jeden z większych i poważniejszych minusów rozbudowanych systemów zarządzania treścią.

Jako zaletę można zaliczyć popularność Joomli! a co za tym idzie, całkiem niezłe wsparcie techniczne. Liczne witryny, fora dyskusyjne z użytkownikami którzy chętnie udzielą nam odpowiedzi w przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań odnośnie tego systemu. Joomlę posiadają miliony. Jest dostępna w 64 językach. Posiada ponad 9 tysięcy rozszerzeń. Jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Dodatkowo zawiera zabezpieczenie, i tu możemy zadecydować z którego chcemy korzystać, reCAPTCHA i NoCAPTCHA.

Podsumowując posiada wiele ciekawych dodatków, gadżetów oraz hacków które umożliwiają lepsze dostosowanie Joomli! do naszych potrzeb.

Kwestia bezpieczeństwa

W tym miejscu pojawia się problem. Wiele początkujących użytkowników myśli, że jeżeli instalacja poszła świetnie, to nie będzie żadnych problemów w przyszłości. Pewność siebie opada wówczas, gdy ktoś zaatakuje naszą stronę i wykasuje z bazy wszystkie artykuły których opracowanie zajęło kilka lat. Można a wręcz należy eksportować dane z bazy, lecz nie tylko to powinno nas zapewniać o ciągłości funkcjonowania naszego serwisu.

Zabezpieczyć się możemy aktualizując Joomlę! do najnowszych wersji, sprawdzać poprawność uprawnień dla ważnych plików konfiguracyjnych oraz zmieniać hasła co pewien okres czasu.

Podsumowanie

System Joomla! to popularny, a także darmowy cms ze sporym wsparciem technicznym od strony użytkowników. Należy wiedzieć, iż odpowiednio zarządzany jest ogromnym narzędziem w rękach webmasterów i programistów.

Przydatne adresy: Oficjalna strona Joomli!, Polskie forum dyskusyjne.

Autor: . Tagi: , , , . Źródło obrazka porady: Oficjalna strona Joomla!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
wowo Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
wowo
Gość
wowo

Bzdura,
1. Joomla od wersji 1,5 generuje przyjazne linki, kwestia ustawiania, do tego jeszcze mamy wybór czy chcemy linki z rozszerzeniem .html
2. również w kwestii kodu mamy do wyboru czy system będzie czyścił kod czy zostawi taki jak wpiszemy
3. czy ktoś nam zaatakuje witrynę czy nie, to już zupełnie inna bajka, ale każdy powinien robić kopię zarówno danych w komputerze jak i swojej strony, pomijam kwestię że każda szanująca się firma hostingowa robi backupy i możemy prosić o przywrócenie całej zawartości serwera.
Pozdrawiam