Jak sprawdzić szybkość łącza (speedtest) przez terminal?

Bartosz

Bartosz Stefanicki 18 grudnia 2020

Jak sprawdzić szybkość łącza (speedtest) przez terminal?

Czasem zachodzi potrzeba sprawdzenia przybliżonej szybkości łącza. Jest to proste w przypadku dostępu do przeglądarki internetowej, pewnie wiele osób kojarzy stronę internetową SpeedTest. Ale jak to zrobić za pomocą terminala?

Dla użytkowników (między innymi) Windowsa:
Adres strony internetowej: http://speedtest.net.

Jak działa takie sprawdzenie szybkości? SpeedTest zawiera listę wielu serwerów, wybierany jest serwer zlokalizowany w miarę możliwości najbliżej naszej lokalizacji. Następnie SpeedTest pobiera plik z tego serwera i sprawdza z jaką prędkością się pobiera. Potem na bazie tego samego serwera wykonywany jest również upload danych i mierzenie prędkości. Dlatego zawsze należy brać na to poprawkę, że wartość jest przybliżona. Serwery są bardzo szybkie, natomiast nie zawsze taki test daje miarodajny wynik.

W przypadku terminala przyda nam się odpowiedni program, który skorzysta z dobrodziejstw serwisu SpeedTest, ale wykona wszystko i wyświetli oczekiwane przez nas informacje w ramach terminala. W przypadku Debiana instalacja odbywa się za pomocą polecenia:

sudo apt-get install speedtest-cli

Po instalacji programu, wystarczy już tylko wywołać program. Po chwili zacznie się wybór serwera, pojawi się informacja dotycząca szybkości pobierania i wysyłki.

speedtest-cli

Aby wyświetlić listę serwerów w naszej okolicy:

speedtest-cli --list | grep - Gdansk

Wyświetli się lista serwerów wraz z numerami ID, które są najbliżej wskazanej przez nas lokalizacji. Aby skorzystać z danego serwera:

speedtest-cli --server ID

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2023).

Data publikacji: 21.01.2016 r. Tagi: linux, predkość, terminal, os x, speedtest, szybkość, łącza. Źródło obrazka porady: Pixabay.

3 komentarzy


© 2005-2023 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych oraz dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników.