Instalacja tunera DVB-T Media-Tech MT4171 na Debianie, Raspberry Pi

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Instalacja tunera DVB-T Media-Tech MT4171 na Debianie, Raspberry Pi

Raspberry Pi można wykorzystać do odtwarzania telewizji naziemnej DVB-T. Domyślnie tuner Media-Tech MT4171 nie ma sterowników, ja go zainstalować?

Na systemie Windows nie ma takiego problemu. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Media-Tech i pobrać sterowniki: http://www.media-tech.eu/produkty/tunery-dvb-t/MT4171.

Rozwiązaniem problemu są dwa pliki: dvb_nova_12mhz_b0.inp i isdbt_nova_12mhz_b0.inp (do pobrania na dole porady). Sprawiają one, że tuner jest wykrywany poprawnie w systemie Linux. Po tej operacji możliwe jest odtwarzanie telewizji naziemnej (DVB-T) między innymi poprzez Tvheadend.

  1. Pierwszą rzeczą jest przekopiowanie tych dwóch plików do lokalizacji lib/firmware.
  2. Następnie należy dodać wpis do pliku etc/modules (w nowej linii wpisujemy):
smsdvb

Następnie zapisujemy plik, resetujemy komputer. Po resecie tuner jest już aktywny. Status i nazwy urządzeń podłączonych do komputera możecie sprawdzić za pomocą poleceń:

dmesg | grep -i dvb
lsusb

Dodatkowo, zastosowałem polecenie (zmieniłem wartość domyślną 0 na 4):

options smsmdtv default_mode=4

U mnie tuner nazywa się Siano Nice Digital Receiver, Siano Mobile Digital MDTV Receiver.

Sterownik pochodzi z systemu Windows, po zainstalowaniu go w systemie, znaleźć go można pod ścieżką: C:\Windows\system32\drivers\isdbt_nova_12mhz_b0.inp. Należy go użyć właśnie w Linuksie, kopiując plik do ścieżki lib/firmware. Kernel w wersji 2.6.38 i 3.1.8 szuka pliku o nazwie dvb_nova_12mhz_b0.inp, dlatego zamieszczam dwa pliki o różnych nazwach.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Maj 2024).

Data publikacji: Poniedziałek, 1.02.2016. Tagi: linux, instalacja, dvbt, telewizja, tuner, MT4171, mediatech, linuks. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

5 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.