Plusy i kropki w adresie Gmail nie mają znaczenia

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Plusy i kropki w adresie Gmail nie mają znaczenia

Czy wszyscy użytkownicy Gmail zdają sobie sprawę, że w ich adresach kropki i plusy nie mają znaczenia?

Kropki w adresie Gmail

Zacznijmy od kropek i przykładu. Mamy adres jankowalski@gmail.com. Jeśli pocztę wyślemy na adres jan.kowalski@gmail.com to czy wysłana wiadomość dotrze we właściwe miejsce? Okazuje się, że tak. O ile w innych serwisach jak dodamy w któreś miejsce adresu kropkę, to nasza wiadomość trafi do kogoś innego, tak w Gmailu taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Przykłady wykorzystania:

Plusy w adresie Gmail

Ponownie mamy adres jankowalski@gmail.com. Jeśli pocztę wyślemy na adres jankowalski+poczta123@gmail.com, to wysłana wiadomość także trafi we właściwe miejsce.

Przykłady wykorzystania:

Co jeszcze warto wiedzieć? Ktoś wysyła wiadomość na przykład na adres jankowalski+spam@gmail.com. W otrzymanym mailu nie będzie widoczny pierwotny adres (jankowalski@gmail.com) tylko właśnie jankowalski+spam@gmail.com. Do czego ten trick może się przydać? Jeśli gdzieś podajemy adres z dodatkowym parametrem, to później jesteśmy w stanie wyciągnąć wniosek, czy ktoś nie "użyczył" naszych danych komuś innemu bez naszej zgody.

Oprócz tego, jeśli podczas rejestracji na forum, czy w jakimś serwisie - jeśli otrzymamy komunikat o tym, że nasz adres już istnieje w bazie - to możemy dodać dodatkową kropkę lub plusa i już mamy zupełnie inny adres e-mailowy.

Dlaczego Gmail na to pozwala?

Opisany wyżej trick z dodatkowymi kropkami i plusami w adresie e-mail został wprowadzony umyślnie. Chodziło o filtrowanie przychodzących wiadomości i odróżnienie - o którym wyżej wspomniałem - wiadomości chcianych od spamu.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2024).

Data publikacji: Wtorek, 6.03.2018. Tagi: gmail, google, email, e-mail, mail. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

8 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.