Kiedyś z certyfikatów SSL korzystały głównie firmy, które musiały zabezpieczać wymianę danych między serwerem a Klientem. Jak to wygląda obecnie?
W poradzie "Różnice między HTTPS, SSL i TLS" wyjaśniłem dokładniej czym SSL jest. W skrócie jest to certyfikat, dzięki któremu zabezpieczamy przesyłane dane między serwerem a czytelnikiem naszego serwisu.
Google wprost mówi o tym, że zabezpieczanie stron i blogów certyfikatami SSL jest istotne. A skoro Google o tym mówi, to świadczy to o pozycji w wyszukiwarce. Czyli gra jest warta świeczki, ponieważ nie mówimy tu tylko o zwiększonym bezpieczeństwie dla naszych użytkowników, klientów, ale także o lepszej indeksacji naszych stron.
Let's Encrypt trochę namieszał na rynku, ponieważ wprowadził w pełni darmowe certyfikaty SSL. Dzięki temu Internet moim zdaniem stał się miejscem bardziej bezpiecznym. Zachęciło to wielu właścicieli stron i blogów, a także sklepów internetowych (bo i tak się zdarza) do korzystania z tej usługi.
Let's Encrypt nie różni się niczym w porównaniu do płatnych certyfikatów, poza gwarancją wystawcy i obejmuje tylko pojedynczą domenę/subdomenę. Oznacza to, że nie ma możliwości wygenerowania certyfikatu typu Wildcard. Certyfikat jest też anonimowy i nie jest możliwe otrzymanie tzw. "zielonego paska".
Kto oferuje za darmo certyfikat Let's Encrypt?
Generalnie certyfikat Let's Encrypt trzeba odnawiać. Dobrą wiadomością jest fakt, że sporo firm hostingowych zrobi to za nas. My wybieramy domenę, którą chcemy zabezpieczyć i to wszystko. Generowaniem certyfikatu i jego odnawianiem zajmuje się za nas hosting. Który hosting oferuje Let's Encrypt? Na itporady.pl mamy ranking płatnych hostingów i mamy oznaczone oferty, które Let's Encrypt mają wdrożone.
Nie pozostaje nic innego jak sprawdzić nasz ranking (w menu na górze), następnie wybrać najlepszą ofertę.
Warto zobaczyć:
Szukasz hostingu?
Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Październik 2024).