Na co uważać przy zakupie używanego iPhonea?

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Na co uważać przy zakupie używanego iPhonea?

Chcąc kupić nowego iPhonea często kierujemy się na Allego. Trzeba być jednak ostrożnym i dokładnie czytać opisy aukcji. Dlaczego i jak się ustrzec?

Ostatnio kupiłem iPhonea na Allegro, był to pierwszy i ostatni raz. Otrzymałem telefon fakt wyglądający jak nowy, ale obudowa miała inny numer IMEI od tego w sofcie. Do tego wymieniona mało profesjonalnie i był problem z oryginalnością słuchawek. Postanowiłem opisać wszystko, abyście nie popełnili błędu tego co ja.

1. Gwarancja

Warto zwrócić uwagę na gwarancję. Czy jest, jeśli tak to do kiedy. Przez pierwsze 12 m-cy jeśli pojemność baterii spadnie poniżej 50% serwis Apple wymieni nam ją na nową.

2. IMEI

Czyli numer, który identyfikuje telefon. Dzięki niemu możemy sprawdzić, gdzie telefon został kupiony, do kiedy jest na gwarancji.

Ważne żeby numer IMEI był identyczny na obudowie, pudełku i w sofcie. Wiele osób wymienia obudowy iPhonom (czyli na obudowie będzie już inny numer IMEI w takim przypadku), przez co traci się gwarancję - serwis odrzuci taki telefon. Warto pamiętać, że serwis Apple nie wymienia obudowy, tylko jak już to cały telefon.

Można też sprawdzić dzięki IMEI, czy telefon nie jest kradziony. Możemy udać się na komisariat policji w celu sprawdzenia, można też spróbować skorzystać ze stron internetowych, które też swoje bazy danych posiadają.

3. Zalanie

W gnieździe słuchawkowym, jeśli telefon został zalany pokaże się czerwony pasek. Zobaczymy go pod odpowiednim kątem.

4. Akcesoria

Najlepiej jest mieć znajomego, który posiada iPhonea albo jeśli sami mamy doświadczenie. Mi na przykład sprzedający próbował "wcisnąć" nieoryginalne słuchawki. Należy zwrócić uwagę na brzmienie, na kabel, na panel sterowania.

W przypadku baterii - w środku podany jest numer seryjny.

5. Find my iPhone i Jailbreak

Nowość wprowadzona przez Apple od iOS7. W przypadku kradzieży możliwe jest zlokalizowanie telefonu. Należy upewnić się, że sprzedający wyzerował iPhonea, czyli usunął zawartość, ustawienia. Jeśli sprzedający pisze, że "wyświetla się prośba o hasło, nie wiem o co chodzi" to radzę opuścić taką aukcję. Podobnie z Jailbreakiem - może to być niegroźne, ale może to być po prostu nie udana modyfikacja - ktoś zepsuł urządzenie a teraz próbuje je sprzedać.

6. Simlock i LTE

Sporo urządzeń sprzedawanych na Allegro ma założone simlocki. Niby nic dziwnego, ale jeśli simlock nie został założony przez operatora w Polsce to jego zdjęcie może kosztować nawet ponad 600 zł. Stąd uwaga - jeśli sprzedający poda nawet informację o simlocku w Orange, upewnijmy się, czy jest to Orange Polskie czy Orange z Wielkiej Brytanii. Dodatkowo LTE będzie działać poprawnie w Polsce, ale tylko w wydaniach europejskich.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2024).

Data publikacji: Wtorek, 5.08.2014. Tagi: apple, iphone, allegro. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

Komentarze


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.