Prezentacja systemu blogowego WordPress
WordPress

Prezentacja systemu blogowego WordPress

Aktualizacja: 07.08.2017

WordPress to popularna platforma blogowa, zrzeszająca wokół siebie coraz więcej zwolenników. Jest rozprowadzana na zasadach wolnego oprogramowania, co oznacza że każdy może po nią sięgnąć i rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem. Został napisany w języku skryptowym PHP, wykorzystując przy tym bazę danych MySQL.

Projekt jest następcą systemu blogowego b2/cafelog, a czuwa nad nim firma Autmattic od 2002 roku. Samą nazwę "Wordpress" zaproponowała Christine Selleck.

System zarządzania treścią (ang. Content Management System - CMS) to aplikacja internetowa pozwalająca na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji odbywa się za pomocą prostego w obsłudze interfejsu użytkownika.

WordPress jak na system blogowy jest dość mocno rozbudowany. Umożliwia on nie tylko założenie pojedynczego bloga, lecz również sieci blogów tzw. WPMU (tryb multi-user, wiele użytkowników). Wszystkie nazwy kolejnych wersji WordPressa to nazwiska muzyków jazzowych. Przykładowo wersja 2.7 nosi nazwę kodową "Coltrane" na cześć Johna Coltrane - jednego z najwybitniejszych i znanych jazzowych saksofonistów XX wieku.

Instalacja WordPressa

System ten można, a wręcz należy pobrać ze strony oficjalnej dostępnej pod adresem pl.wordpress.org. Dlaczego jest to tak istotne? Dla przykładu można podać sytuację, gdy została wydana "fałszywa" wersja 2.6.4 zawierająca konia trojańskiego. Po tej aferze najbliższego WP oznaczono numerem 2.6.5, w celu uniknięcia jego fałszywych kopii.

Wracając do instalacji - należy pobrać wspomniane wcześniej archiwum, następnie rozpakować i wgrać na serwer pliki za pomocą klienta FTP. WordPress nie ma dużych wymagań: PHP w wersji 5.2.4 lub wyższej (zalecana wersja 7+) oraz MySQL 5.0 (zalecana wersja 5.6+) albo MariaDB w wersji 10.0 lub wyższej.

Po zakończeniu wgrywania plików nadajemy chmod, czyli uprawnienie katalogowi głównemu - 777. Wówczas nie będziemy zmuszeni do edycji pliku konfiguracyjnego ręcznie. Wchodzimy na naszą stronę - pokaże się instalator. Klikamy przycisk "Utwórz plik z konfiguracją".

Następnie instalator poinformuje nas o tym, co zamierza zrobić w przeciągu najbliższych minut. Akceptujemy komunikat klikając "Zaczynajmy". Teraz będziemy musieli podać następujące dane.

  • nazwę bazy
  • nazwę użytkownika
  • hasło użytkownika
  • lokalizacja bazy - tego na 99% nie będzie trzeba zmieniać (najczęściej "localhost")
  • oraz prefiks którego również nie trzeba zmieniać

Po "Uruchomieniu instalacji" należy wpisać nazwę bloga oraz adres e-mail - prawdziwy, gdyż przyjdzie na niego wiadomość powitalna wraz z hasłem dostępowym do panelu administracyjnego. "Zainstaluj wordpressa" i tyle żeśmy widzieli skrypt instalacyjny. Et Voilà, blog został utworzony.

Panel administracyjny - zalety i wady

Panel administracyjny w WordPress

W systemie WordPress wszystko zostało świetnie przemyślane oraz wykonane. Do pozytywnych cech można zaliczyć łatwość obsługi, adresy z mod_rewrite (SEO Friendly), szybkość działania, bezproblemowe dostosowanie szablonu czy multum wtyczek oraz różnych darmowych skórek dostępnych w sieci. Trackback, zaawansowane funkcje typu: pola użytkownika, podział na kategorie, tagi, zarządzanie multimediami.

Mimo faktu, iż na co dzień korzystam z WordPressa nie zauważyłem jakichś większych wad. Nie żebym coś przed Wami ukrywał, ale naprawdę jest to bardzo dobry system, który polecę bez obaw każdej osobie szukającej prostego i ciekawego systemu do prowadzenia bloga. Serwis itporady.pl od wielu lat korzysta właśnie z tej platformy.

Autor: . Tagi: , . Źródło obrazka porady: Logo WordPress

Dodaj komentarz

avatar