Prezentacja systemu blogowego Wordpress

Data aktualizacji: 22.04.2024r. Autor: Bartosz Stefanicki.

Prezentacja systemu blogowego Wordpress

WordPress to najpopularniejsza platforma blogowa, która jest wykorzystywana do tworzenia stron internetowych. Czy warto z niej skorzystać?

WordPress jest rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania, co oznacza że każdy może po niego sięgnąć i rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem. Projekt jest następcą systemu blogowego b2/cafelog, a czuwa nad nim firma Autmattic od 2002 roku. Samą nazwę "Wordpress" zaproponowała Christine Selleck.

System zarządzania treścią (ang. Content Management System - CMS) to aplikacja internetowa pozwalająca na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji odbywa się za pomocą prostego w obsłudze interfejsu użytkownika.

Prezentacja systemu blogowego Wordpress

WordPress jak na system blogowy jest dość mocno rozbudowany. Umożliwia on nie tylko założenie pojedynczego bloga, lecz również sieci blogów tzw. WPMU (tryb multi-user, wiele użytkowników). Do 2015 roku kolejne wersje WordPressa nazywane były nazwiskami muzyków jazzowych, potem znanych osób. Przykładowo wersja 2.7 nosi nazwę kodową "Coltrane" na cześć Johna Coltrane - jednego z najwybitniejszych i znanych jazzowych saksofonistów XX wieku.

1. Instalacja WordPressa

System ten można pobrać ze strony oficjalnej dostępnej pod adresem pl.wordpress.org. Dlaczego jest to tak istotne? Dla przykładu można podać sytuację, gdy została wydana "fałszywa" wersja 2.6.4 zawierająca konia trojańskiego. Po tej aferze najbliższego WP oznaczono numerem 2.6.5, w celu uniknięcia jego fałszywych kopii.

Wracając do instalacji - należy pobrać wspomniane wcześniej archiwum, następnie rozpakować i wgrać na serwer pliki za pomocą klienta FTP. Zalecane parametry serwera to PHP w wersji 7.3 lub wyższej, baza danych MySQL w wersji 5.6 lub wyższej (lub MariaDB w wersji 10.1 lub wyższej). Dodatkowo warto zadbać o szyfrowanie HTTPS.

Prezentacja systemu blogowego Wordpress

Po zakończeniu wgrywania plików nadajemy chmod, czyli uprawnienie katalogowi głównemu - 777. Wówczas nie będziemy zmuszeni do edycji pliku konfiguracyjnego ręcznie. Wchodzimy na naszą stronę - pokaże się instalator. Klikamy przycisk "Utwórz plik z konfiguracją". Następnie instalator poinformuje nas o tym, co zamierza zrobić w przeciągu najbliższych minut. Akceptujemy komunikat klikając "Zaczynajmy". Teraz będziemy musieli podać następujące dane.

  • nazwę bazy,
  • nazwę użytkownika,
  • hasło użytkownika,
  • lokalizacja bazy - tego na 99% nie będzie trzeba zmieniać (najczęściej "localhost"),
  • oraz prefiks którego również nie trzeba zmieniać,

Po "Uruchomieniu instalacji" należy wpisać nazwę bloga oraz adres e-mail - prawdziwy, gdyż przyjdzie na niego wiadomość powitalna wraz z hasłem dostępowym do panelu administracyjnego. "Zainstaluj wordpressa" i tyle żeśmy widzieli skrypt instalacyjny. Et Voilà, blog został utworzony.

2. Panel administracyjny - zalety i wady

W systemie WordPress wszystko zostało świetnie przemyślane oraz wykonane. Do pozytywnych cech można zaliczyć łatwość obsługi, adresy z mod_rewrite (SEO Friendly), szybkość działania, bezproblemowe dostosowanie szablonu czy multum wtyczek oraz różnych darmowych skórek dostępnych w sieci. Trackback, zaawansowane funkcje typu: pola użytkownika, podział na kategorie, tagi, zarządzanie multimediami.

Prezentacja systemu blogowego Wordpress

Mimo faktu, iż na co dzień korzystam z WordPressa nie zauważyłem jakichś większych wad. Nie żebym coś przed Wami ukrywał, ale naprawdę jest to bardzo dobry system, który polecę bez obaw każdej osobie szukającej prostego i ciekawego systemu do prowadzenia bloga.

Przydatne adresy: Oficjalna strona WordPressa, Polski support.

Kategorie: WordPress. Tagi: #cms, #wordpress. Źródło obrazków: Pixabay, Font awesome.

Zobacz także

Komentarze