Historia Windows 1985 - 2015

Data aktualizacji: 22.04.2024r. Autor: Bartosz Stefanicki.

Historia Windows 1985 - 2015

Krótkie zestawienie, które przedstawia historię systemu Windows. Widać tutaj, jak Microsoft zmieniał i ulepszał kolejne wydania tego systemu.

Czas instalacji

Windows 98 - 8 min, Windows XP - 12 min, Windows Vista - 13 min, Windows 7 - 7 min, Windows 8 - 9 min, Windows 10 - 14 min.

Windows 1 (1985)

W 1982 roku Microsoft rozpoczął prace nad pierwszą wersją nowego systemu operacyjnego. Jego nazwa kodowa to Interface Manager (menedżer interfejsu), zwycięża jednak nazwa Windows. 20 listopada 1985 roku Windows 1.0 trafia na rynek. Teraz zamiast wpisywać polecenia, wystarczy poruszać myszką, aby wskazywać i klikać interesujące nas rzeczy. Bill Gates mówi: "Jest to unikatowe oprogramowanie przeznaczone dla poważnych użytkowników komputerów…".

System zawiera menu rozwijane, paski przewijania, ikony i okna dialogowe, które ułatwiają korzystanie z programów. Można przełączać się między programami bez konieczności zamykania i ponownego otwierania każdego z nich. System zawiera Painta, Windows Writer, Notatnik i Kalkulator, kalendarz, kartotekę i zegar. Zawiera on nawet grę Reversi.

Windows 3.0/3.1 (1990–1994)

Windows 3.1 został wprowadzony na rynek w roku 1992. Sprzedaż Windowsa 3.0 i 3.1 w ciągu dwóch pierwszych lat wyniosła 10 mln kopii. Jest teraz wydajniejszy, ma grafikę z 16 kolorami i zaczyna wyglądać jak współczesne komputery. To pierwszy system zawierający menedżer programów, menedżer plików i menedżer wydruku. Oprócz tego ciekawymi dodatkami są pasjans, kierki i saper - Windows z ta edycja zabija nude u jego ówczesnych użytkowników. Reklama: "teraz można używać niesamowitej mocy systemu Windows 3.0, aby się dobrze bawić".

Windows 95 (1995)

95 pojawiła się 24 sierpnia 1995 roku, sprzedaż rekordowych 7 mln kopii w ciągu pierwszych pięciu tygodni. Pojawił się nowy przycisk Start!, pasek zadań, przyciski minimalizowania, maksymalizowania i zamykania w oknach. Rozpoczęła się wtedy era faksów, modemów, poczty e-mail, świata online i gier multimedialnych i programów edukacyjnych. System ułatwia instalację sprzętów. Latem 95 pojawia się także Internet Explorer.

Windows 98 (1998)

System Windows 98 został wprowadzony na rynek 25 czerwca 1998 roku. Powstaje coraz więcej kawiarenek internetowych. Ułatwia odnajdywanie informacji na komputerze jak i w internecie. Szybciej działa. Obsługuje dyski DVD, urządzenia USB, pasek szybkiego uruchamiania.

Windows Me (2000)

Windows Millennium pojawił się w 2000 roku, zawiera wiele ulepszeń dotyczących muzyki, filmów i większą niezawodność. Pojawiła się funkcja przywracania systemu, Movie Maker, Windows Media player

Windows XP (2001)

Pojawił się 25.10.2001 roku. Nowy praktyczny interfejs, ujednolicone centrum pomocy. Wydano go w 25 językach. Od połowy lat 70 do XP sprzedano około miliarda pecetów. Jest szybki i stabilny, był jednym z najlepiej sprzedających się produktów Microsoftu. Pasek start, pasek zadań, panel sterowania - jeszcze prostsze. Lepszy WMP i Movie Maker, ulepszone możliwości w zakresie fotografii cyfrowej. Ciekawostka: Windows XP składa się z 45 milionów wierszy kodu.

Windows Vista (2006)

Funkcja kontroli konta użytkownika jest pomocna w zapobieganiu wprowadzania zmian na komputerze przez potencjalnie szkodliwe oprogramowanie. W systemie Windows Vista Ultimate szyfrowanie dysków funkcją BitLocker zapewnia lepszą ochronę danych na komputerze. Ulepszono w nim również program Windows Media Player, można za jego pomocą oglądać telewizję, wyświetlać i wysyłać fotografie oraz edytować filmy wideo.

Projekt graficzny odgrywa ważną rolę. Pasek zadań i obramowanie okien mają całkiem nowy wygląd. Położono nacisk na funkcję wyszukiwania, która pomaga szybciej znajdować pliki na komputerze. Jest on dostępny w 35 językach. W systemie Windows Vista po raz pierwszy pojawił się nowo zaprojektowany przycisk Start

Windows 7 (2009)

Laptopy są już kupowane częściej niż komputery stacjonarne i powszechne jest korzystanie z internetu za pośrednictwem publicznych punktów dostępu oraz prywatnych sieci domowych. Windows 7 udostępnia nowe sposoby pracy z oknami, takie jak przyciąganie, wstrząsanie i wygląd, które poprawiają funkcjonalność i uatrakcyjniają korzystanie z interfejsu. Ciekawostka: przed wprowadzeniem na rynek Windows 7 był oceniany przez 8 milionów użytkowników testowej wersji beta na całym świecie.

Windows 8/8.1 (2012)

System Windows 8 został całkowicie przeobrażony od mikroukładu po interfejs użytkownika. Interfejs można obsługiwać zarówno dotykowo, jak i za pomocą myszy i klawiatury. Może służyć zarówno jako tablet do rozrywki, jak i komputer PC. System Windows 8 oferuje także udoskonalenia dobrze znanego pulpitu Windows — nowy pasek zadań i usprawnione zarządzanie plikami. Windows 8 ma też ekran startowy z kafelkami, które łączą się z osobami, plikami, aplikacjami i stronami internetowymi. W centrum uwagi znajdują się aplikacje oraz nowe miejsce, z którego można je pobierać — Sklep Windows.

Więcej możliwości personalizacji ekranu startowego z opcją synchronizacji na wszystkich urządzeniach, przechodzenie po uruchomieniu bezpośrednio na pulpit, funkcja inteligentnego wyszukiwania Bing przeszukująca komputer i Internet, przycisk Start do przechodzenia między pulpitem a ekranem startowym i wszechstronniejsze opcje wyświetlania na ekranie wielu aplikacji równocześnie. System jest wyposażony także w kilka nowych aplikacji takich jak Kuchnia Bing, Zdrowie.

Windows 10 (2015)

Wydany 29 lipca 2015 roku. Przede wszystkim: wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z interfejsem użytkownika, wprowadzonych w Windows 8 przez dostosowanie systemu do urządzeń bez ekranów dotykowych (takich jak komputery osobiste i laptopy), przywrócenie menu Start stosowanego w Windows 7, system wirtualnego pulpitu, możliwość uruchamiania aplikacji Windows Store zarówno w oknach, jak i w trybie pełnoekranowym. Jest dostępny dla laptopów i komputerów stacjonarnych, tabletów, smartfonów, innych produktów Windows oraz dla konsoli Xbox One.

Opracowano na podstawie stron Microsoft.

Zobacz także

8 komentarzy