Co to jest hosting i serwer? Na co zwrócić uwagę?
W tej poradzie przyjrzymy się usłudze hostingu i sprawdzimy jak działają serwery. Na co zwrócić uwagę wybierając hosting dla strony internetowej?
Zacznijmy od początku. Aby strona internetowa była widoczna dla innych osób w internecie, należy ją umieścić na serwerze. Dzięki temu każdy zainteresowany, po wpisaniu jej adresu w przeglądarce, będzie mógł ją przeglądać.
Co to jest hosting?
Usługa hostingu to w skrócie dzierżawa części serwera. Firma inwestuje pieniądze, za które kupuje serwery i umieszcza je w serwerowni. Następnie w ramach swojej oferty udostępnia je w pewnej części swoim klientom.
Klient może wybrać odpowiedni plan hostingowy, moc serwera i przestrzeń dyskową. Zazwyczaj można na nim umieszczać strony internetowe i zakładać skrzynki pocztowe, bazy danych etc.
Zadaniem firmy hostingowej jest utrzymanie infrastruktury, aby strony klientów działy szybko i bezawaryjnie. Oznacza to, że zatrudnia osoby odpowiedzialne za konserwację serwerów i za to, aby były włączone i dostępne w internecie.
Co to jest serwer?
Serwer to infrastruktura odpowiedzialna za ciągłą pracę komputera i udostępnianie zasobów w internecie. Każdy z nas, w domu może uruchomić własny serwer. Potrzebny będzie do tego zwykły komputer podłączony do internetu. W rzeczywistości serwery to urządzenia znacznie lepiej wyposażone niż komputery osobiste:
- Posiadają wielordzeniowe i wielowątkowe procesory,
- Mają podłączenie zazwyczaj do kilku światłowodów o wysokiej przepustowości,
- Mają awaryjne zasilenie, które uruchamia się w przypadku awarii sieci elektrycznej,
- Mocne pamięci operacyjne,
- Mają rozbudowane systemy chłodzenia,
- Znajdują się w specjalnie do tego stworzonych pomieszczeniach i w dobranych do tego lokalizacjach,
Hosting i serwer - czym się różnią?
Hosting to bardziej usługa dla klientów, która oferuje odpowiednie plany, powierzchnie dyskowe etc. Natomiast serwer to pojęcie określające urządzenia, infrastrukturę.
Rodzaje hostingu
Hosting dzielimy na kilka rodzajów, które odpowiadają różnym potrzebom. Na przykład mniejsze strony korzystają z hostingu współdzielonego, a większe projekty z serwerów dedykowanym. Co to takiego i jakie są między nimi różnice?
1. Hosting współdzielony
Hosting współdzielony (ang. shared hosting) to oferta, w której firma hostingowa utrzymuje wielu klientów (zazwyczaj kilkuset) na jednym serwerze. Dzięki temu można zaproponować niższą cenę, natomiast należy zrozumieć zasadę działania takiego rozwiązania.
Powiedzieliśmy już, że na jednym serwerze znajduje się spora liczba planów hostingowych różnych osób. Jakie to ma znaczenie? W zależności od podejścia danej firmy do hostingu mamy do czynienia z różnymi ograniczeniami. Dzięki temu z jednej strony nie możemy sobie pozwolić na zbyt wiele, ale z drugiej nasi sąsiedzi także. Zdarza się, że jeden z sąsiadów pozwala sobie na zbyt wiele i przez to pozostali to odczuwują w postaci np. wolniej ładujących się stron internetowych. Ograniczenia mają takim sytuacjom zapobiegać.
Wybierając plan hostingowy w hostingu współdzielonym nie mamy zazwyczaj wpływu na jego konfigurację i zainstalowane oprogramowanie. Otrzymujemy dostęp do panelu zarządzania, w którym dodajemy strony internetowe, skrzynki pocztowe. Finalnie ta usługa ma być prosta w obsłudze i jak najmniej skomplikowana dla klienta.
2. VPS
VPS (ang. Virtual Private Server) to wirtualny serwer prywatny. Jest to bardziej rozbudowana usługa, która polega na podzieleniu serwera ale na kilku klientów, a nie kilkuset. Dzięki temu jest też odpowiednio droższa, ale gwarantuje większe zasoby do wykorzystania i większą stabilność. W takiej usłudze mamy dostęp SSH jako administrator, co sprawia, że doinstalowanie oprogramowania nie stanowi żadnego problemu.
Dostępne są pakiety VPS w postaci czystych systemów operacyjnych, w których trzeba zainstalować i skonfigurować serwer samodzielnie. Dostępne są także tak zwane Managed VPS, czyli zarządzane serwery VPS przez firmy hostingowe, które konfigurują taki serwer i następnie się nim opiekują.
3. Serwer dedykowany
Serwer dedykowany to z kolei rozwiązanie, w którym cały serwer jest do naszej dyspozycji. Wszystkie jego zasoby możemy wykorzystywać wyłącznie my. Jest to rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów, którym zależy na dużej ilości zasobów.
Co wybrać?
Najczęściej wybór pada na Hosting współdzielony. Jego cena jest najbardziej korzystna, ale także są proste w obsłudze i mają dostęp odrazu dostęp do paneli administracyjnych. Jest to najlepszy stosunek ilości miejsca i zasobów do ceny usługi. Na tym blogu znajdziesz specjalnie przygotowany ranking hostingów, w którym sprawdzisz jakie oferty są najczęściej wybierane w Polsce. Dodajmy do tego ranking cen domeny polskiej i mamy już komplet, który wystarczy do stworzenia swojego miejsca w internecie.
Hosting WordPress
Coraz częściej możemy natknąć się na tak zwany Hosting WordPress. Jest to zazwyczaj zwykły hosting współdzielony, który zawiera dodatki dedykowane WordPressowi. Takimi dodatkami najczęsciej są serwer Redis, moduły cache (np. LS Cache), szybsze dyski i bazy danych. Oferty hostingu WordPress znajdziesz na tym blogu, zobacz: Hosting WordPress.
Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?
Dobry wybór firmy hostingowej zagwarantuje nam odpowiednią szybkość ładowania się strony internetowej, a także jej bazawaryjną dostępność w internecie. Na tym blogu w rankingu hostingów sprawdzisz jakie firmy hostingowe są najczęściej wybierane i jakie posiadają plany hostingowe. Dodatkowo w rankingu wymieniłem najważniejsze parametry, a także cechy które wyróżniają firmy, w tym gwarantowaną dostępność (SLA). Zwróć uwagę na:
- Typ dysku - obecnie oferowane to SSD i SSD NVMe. Ten drugi jest szybszy w zapisie i odczycie,
- Kopia zapasowa (ang. backup) - Firma hostingowa powinna tworzyć kopię zapasową min. 1 na dobę, a następnie przechowywać ją min. tydzień. W przypadku awarii lub Twojego błędu, kopia zapasowa na pewno się przyda,
- Darmowe certyfikaty SSL - Większość firm obecnie oferuje darmowe certyfikaty SSL "Let's Encrypt". Więcej o nich przeczytasz na tym blogu,
- Dostępność strony (tzw. SLA) - Gwarantowana dostępność usług, znajdziesz ją w rankingu hostingów na tym blogu,
- Procesor i pamięć RAM - im więcej tym lepiej, ale zaleca się minimalnie np. 1 rdzeń procesora i 1 GB RAM,
- Wersja PHP i liczba procesów PHP - dobrze mieć możliwość skorzystania z najnowszych wersji PHP. Najbardziej aktualne wersje PHP znajdziesz na oficjalnej stronie: php.net/supported-versions.php. Liczba procesów PHP ogranicza tak na prawdę liczbę Twoich czytelników, im więcej procesów PHP tym większe obciążenie wytrzyma plan hostingowy,
- Cache - Redis, Memcached pozwolą trzymać przygotowane dane w pamięci RAM, co znacznie przyspieszy działanie strony internetowej,
- Oprogramowanie serwera - Najpopularniejsze to Apache, Nginx i LiteSpeed, w zależności od projektu różne oprogramowania są polecane. LiteSpeed posiada prosty w obsłudze moduł LS Cache, który w znacznym stopniu przyspiesza np. WordPressa czy Laravela,
A na co Ty zwracasz uwagę podczas wyboru serwera? Z jakiej usługi korzystasz?
Kategorie: Pozostałe. Tagi: #hosting, #domeny, #ranking. Źródło obrazków: Pixabay, Font awesome.