Sondy w PHP dla strony – przegląd
PHP + MySQL

Sondy w PHP dla strony – przegląd

Aktualizacja: 07.08.2017

Prowadzisz własny serwis w internecie, może tematyczny? Czasem istnieje potrzeba spytania o coś swoich czytelników - czy aktualny wygląd serwisu jest znośny, a artykuły są lekkie i łatwe w czytaniu? Poniżej krótki przegląd skryptów napisanych w PHP, które umożliwią tobie stworzenie sond na stronie internetowej, w prosty sposób.

1. f3Sonda

Ciekawy polski skrypt do obsługi sondaży, napisany w PHP. Jest rozpowszechniany na licencji GPL. Działa na plikach tekstowych, czyli wystarczy nadać odpowiednie uprawnienia dla plików w kliencie FTP, tym samym nie wymaga do działania bazy danych MySQL. Skrypt oferuje nam duże możliwości konfiguracyjne, dostępne w panelu administracyjnym. Zmiana skórki, ochrona przed ponownym głosowaniem (IP/Cookies) czy możliwość tymczasowego wyłączenia sondy - to jedynie niektóre z dostępnych opcji.

f3Sonda panel administracyjny

Aby skorzystać z f3Sonda należy pobrać plik z serwera i rozpakować archiwum. Instalacja sprowadza się do przesłania plików i nadania chmodów dla plików i folderów, następnie wpisujemy w przeglądarce adres: http://twoja-strona.pl/nazwa-folderu/admin/ - i wpisujemy hasło, jakie chcemy ustalić do panelu administracyjnego. W nim możemy zmieniać praktycznie wszystko, w tym dodawać i usuwać sondy.

f3Sonda wygląd sondy

Po wpisaniu hasła może wystąpić błąd, to oznacza że musimy nadać uprawnienia do zapisu podanym plikom. Jeśli żaden błąd nie wystąpił, to skrypt przeniesie nas do panelu zarządzania. Aby zobaczyć aktualną sondę wpisujemy w przeglądarce: http://twoja-strona.pl/nazwa-folderu/. Kod PHP, który pobiera sondę to:

<?php
include 'sonda.php';
echo sonda();
?>

Pobierz f3Sonda

2. SONDA 1.01

Autorem tego skryptu jest Grzegorz Plebański. Napisany został w PHP, operuje na plikach txt. Po pobraniu skryptu (link na koniec tego opisu), wysyłamy pliki na serwer i ustawiamy uprawnienia do zapisu. Sonda 1.01 charakteryzuje się prostotą. Skrypt nie posiada panelu administracyjnego, natomiast dostępny jest prosty kreator, w którym bez problemu każdy stworzy to, o co mu chodzi.

dodawanie sondy

Pod adresem: http://twoja-strona.pl/poll/newpoll.php3 pojawi się pole, w którym należy podać hasło dostępu - domyślnie jest to "aaa". Po zalogowaniu mamy możliwość wyboru, ile odpowiedzi ma znajdować się w naszej sondzie, a później jakie pytanie chcemy ustalić i odpowiedzi. Po dodaniu nowej, poprzednia przechodzi automatycznie do archiwum.

Wyświetlanie wyników

Pobierz Sonda 1.01

3. IM Sonda

Bardziej rozbudowana niż Sonda 1.01, podobnie jak poprzednie zbudowana na plikach tekstowych. Po wgraniu plików na serwer i wpisaniu adresu www, naszym oczom ukaże się przykładowa sonda z pytaniem "tak czy nie?", założona przez autora skryptu, aby ukazać funkcjonalność sondy. Aby przejść do panelu, należy wpisać adres w przeglądarce: http://twoja-strona.pl/nazwa-folderu/sonda/, następnie podać hasło domyślne czyli "pass". Wygląd przyzwoity, najważniejsze opcje dostępne - edycja, banowanie, usuwanie, zmiana hasła i wyglądu. Możliwe jest również ustawienie częstotliwości głosowania.

panel zarządzania

Jeżeli chodzi o panel zarządzania sprawa jest bardzo prosta - podajemy adres i hasło dostępu. Teraz pozostaje najważniejsze pytanie, czyli jak wyświetlić sondę na stronie www. Umieszczamy w miejscu, gdzie ma się ona wyświetlić poniższy kod w PHP:

<?php include "sonda/sonda.php"; ?>
Wygląd nowej sondy

Pobierz IMSonda

Wszystkie powyższe skrypty zostały przeze mnie sprawdzone, działają i sprawują się dobrze. Myślę, że z tych trzech skryptów każdy znajdzie coś dla siebie - najbardziej funkcjonalny f3Sonda, prosty Sonda 1.01 i łatwy w obsłudze IM Sonda.

Autor: . Tagi: , , , . Źródło obrazka porady: Pixabay

Dodaj komentarz

avatar