Skrypt generujący losowy ciąg znaków
PHP + MySQL Aktualizacja: 25.07.2017

Skrypt generujący losowy ciąg znaków

Aby wygenerować losowy ciąg znaków składający się z liczb oraz liter, skorzystamy z PHP (takie rozwiązanie wydaje mi się klarowne i proste w zrozumieniu). Poniżej załączam kod oraz opis, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości. Taki skrypt może okazać się użyteczny w przypadku tworzenia np. formularza rejestracyjnego, jako propozycja nowego i mocnego hasła.

Zaczynamy od stworzenia pliku z rozszerzeniem .php i wklejamy do niego poniższy kod:

<?php
function ciag($z){
return substr(md5(date("d.m.Y.H.i.s").rand(1,1000000)) , 0 , $z);
}
?>

W drugiej linijce tworzymy funkcję ciag(), by sobie ułatwić zadanie. Gdybyśmy chcieli w kilku miejscach na stronie wykorzystać skrypt generujący losowy ciąg znaków, to nie będzie trzeba kopiować kilkukrotnie kodu tylko go wywołać. Skraca to czas potrzebny na załadowanie się strony oraz ewentualne błędy przy aktualizacjach w przyszłości.

Parametrem funkcji jest liczba znaków, jaką skrypt ma wygenerować. Czyli aby uzyskać 6 losowych liczb należy wywołać poniższy kod:

<?php
echo ciag(6); //wygeneruje 6 losowych znaków
?>

W ten sposób utworzyliśmy prosty skrypt, który można bez problemu wywoływać kilka razy. W przypadku pytań, proszę o komentarz pod poradą.

generator.itporady.pl - narzędzie generuje hasła posiadające 8 znaków, które zapewnią Tobie pewność i bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z Internetu.

Autor: . Tagi: , . Źródło obrazek główny: Pixabay.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Paweł Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Paweł
Gość
Paweł

A czy jest możliwość w prowadzenia do tego skryptu aby po wybraniu z formularza np. Ciąg znaków ,Znaki w wygenerowanych kodach liczby cyfry liczby i cyfry ilość wygenerowanych kodów.

Z góry dziękuje za odpowiedź