Skrypt generujący losowy ciąg znaków
PHP + MySQL Aktualizacja: 25.07.2017

Skrypt generujący losowy ciąg znaków

Aby wygenerować losowy ciąg znaków składający się z liczb oraz liter, skorzystamy z PHP (takie rozwiązanie wydaje mi się klarowne i proste w zrozumieniu). Poniżej załączam kod oraz opis, który powinien rozwiać wszystkie wątpliwości. Taki skrypt może okazać się użyteczny w przypadku tworzenia np. formularza rejestracyjnego, jako propozycja nowego i mocnego hasła.

Zaczynamy od stworzenia pliku z rozszerzeniem .php i wklejamy do niego poniższy kod:

<?php
function ciag($z){
return substr(md5(date("d.m.Y.H.i.s").rand(1,1000000)) , 0 , $z);
}
?>

W drugiej linijce tworzymy funkcję ciag(), by sobie ułatwić zadanie. Gdybyśmy chcieli w kilku miejscach na stronie wykorzystać skrypt generujący losowy ciąg znaków, to nie będzie trzeba kopiować kilkukrotnie kodu tylko go wywołać. Skraca to czas potrzebny na załadowanie się strony oraz ewentualne błędy przy aktualizacjach w przyszłości.

Parametrem funkcji jest liczba znaków, jaką skrypt ma wygenerować. Czyli aby uzyskać 6 losowych liczb należy wywołać poniższy kod:

<?php
echo ciag(6); //wygeneruje 6 losowych znaków
?>

W ten sposób utworzyliśmy prosty skrypt, który można bez problemu wywoływać kilka razy. W przypadku pytań, proszę o komentarz pod poradą.

generator.itporady.pl - narzędzie generuje hasła posiadające 8 znaków, które zapewnią Tobie pewność i bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z Internetu.

Autor: . Tagi: , . Źródło obrazek główny: Pixabay.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar