Adres IP i HOST osoby odwiedzającej

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Adres IP i HOST osoby odwiedzającej

Sprawdź jak wyświetlić na stronie internetowej informację o adresie IP oraz HOST użytkownika, który w danym momencie ją przegląda.

1. Adres IP

Adres IP (ang. Internet Protocol adress) - każdy komputer bezpośrednio podłączony do internetu dysponuje unikatowym w skali światowej adresem, umożliwiającym jego jednoznaczną identyfikację. Adres ten zwykle zapisany jest w postaci czterech liczb (oktetów) z zakresu 0 – 255 oddzielonych kropkami, np. 120.48.1.27.

Wspomniany adres IP, możemy uzyskać dzięki funkcji $_SERVER[] w PHP. Dane te możemy wyświetlić bezpośrednio użytkownikowi, lub zapisać na przykład w bazie danych, w celach statystycznych.

<?php
echo "Twój adres IP to: " . $_SERVER['REMOTE_ADDR'];
?>

2. HOST

Host to komputer podłączony do sieci, posiadający własny adres sieciowy. Wykorzystując funkcję zaprezentowaną w poprzednim punkcie, będziemy mogli wyświetlić także HOST.

<?php
echo "Twój HOST to: " . gethostbyaddr($_SERVER['REMOTE_ADDR']);
?>

3. Adres IP i HOST

<?php
$ip = $_SERVER['REMOTE_ADDR'];
echo "Twój adres IP to: " . $ip . ", a HOST to: " . gethostbyaddr( $ip );
?>

Na itporady.pl masz możliwość sprawdzenia własnego adresu IP i Hosta w narzędziach online.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2024).

Data publikacji: Czwartek, 8.07.2010. Tagi: informacje, php, skrypty, ip, host. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

4 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.