Tworząc strony internetowe często korzystam z WordPressa. Jest to przyjazny, prosty w obsłudze i wdrożeniu system blogowy. Jego dużą zaletą jest możliwość instalacji wtyczek. Dzięki nim funkcjonalność systemu może znacznie wzrosnąć. Dzisiaj potrzebujemy stworzyć stronę, która będzie wielojęzyczna. Z jakiej wtyczki skorzystać?

Dostępne rozwiązania

Pierwsza opcja to instalacja dwóch lub więcej (w zależności od ilości potrzebnych tłumaczeń) WordPressów. Takie rozwiązanie zajmuje niepotrzebnie dodatkową ilość miejsca na serwerze i w bazie danych. Aby zmienić tłumaczenie musimy logować się osobno do różnych WordPressów. Takie rozwiązanie dla mnie odpada.

Druga opcja to napisanie skryptu PHP, w którym rozróżnimy wybrany przez użytkownika język, przekierujemy go do podstrony w wybranej wersji językowej. Taka opcja wymaga dobrej znajomości PHP, budowy WordPressa, cierpliwości i czasu. Ta opcja niepotrzebnie zajmie nam czas, bo są już takie skrypty napisane w formie wtyczki. Takie rozwiązanie dla mnie odpada.

Trzecia opcja to instalacja wtyczki. Takie rozwiązanie gwarantuje szybkie rozwiązanie problemu, nie trzeba instalować dodatkowych WordPressów, nie trzeba pisać skryptów. Warto zaznaczyć, że ta opcja została sprawdzona przez wiele osób i dostosowana do ich potrzeb.

Którą wtyczkę wybrać?

W repozytorium jest kilka wtyczek, które umożliwią nam stworzenie wielojęzycznej strony. Można tu wymienić między innymi wtyczkę Polylang, qTranslate, WPML (jest on często polecany, ale jest płatny, a skoro jest bezpłatna alternatywa w postaci Polylang, to czemu nie spróbować?). Osobiście po kilku próbach wybrałem Polylang, co oferuje?

Zacznijmy od instalacji. W panelu WordPressa przechodzimy do podstrony "Wtyczki", następnie "Dodaj nową" i w wyszukiwarkę należy wpisać "Polylang" i kliknąć przycisk "Zainstaluj". To wszystko, wtyczka została pobrana i zainstalowana.

Polylang WordPress

Jakie są plusy Polylang?

+ Wybieramy języki (Panel WordPressa > Ustawienia > Języki) w jakich chcemy tworzyć stronę

Polylang WordPress

+ We "Wpisach" i "Stronach" wyświetlane są artykuły ze wszystkich języków, obok nich wyświetlana jest flaga danego kraju, tłumaczenia (przykład na powyższym obrazku)

+ Menu jest tworzone automatycznie - jeśli wybierzemy język polski to wyświetlane jest menu w języku polskim. Jeśli wybierzemy język angielski to wyświetlane jest menu w języku angielskim etc.

+ Obok menu możemy wyświetlić "przełącznik językowy" - na przykład w formie flag danych krajów

+ Strony i wpisy są powiązane ze sobą - jeśli tworzymy podstronę "Kontakt" to możemy utworzyć jej odpowiednik w języku angielskim czyli "Contact"

+ Jeśli jesteśmy na przykład na podstronie "O nas" i klikniemy w flagę brytyjską to nie zostaniemy przekierowani na stronę główną, a odpowiednik podstrony "O nas" w wersji angielskiej czyli "About us"

+ Można ustawić domyślny język, który pokaże się po wejściu na stronę

+ Można włączyć opcję rozpoznawania kraju, z jakiego pochodzi użytkownik wchodzący na naszą stronę i przekierować go do odpowiedniego tłumaczenia

Polylang WordPress

+ Adresy URL - można zdefiniować, jak ma wygląd schemat adresu URL (jak na powyższym obrazku)

+ Jest bezpłatny

Z Polylang korzysta aktywnie ponad 100 tysięcy użytkowników, wtyczka jest oceniona 4.8 / 5. Można ją pobrać albo poprzez panel WordPressa albo ręcznie stąd: https://pl.wordpress.org/plugins/polylang/.

Starałem się opisać wszystko krótko i treściwie, mam nadzieję, że porada przyda się. W przypadku pytań zachęcam do komentowania wpisu.

↑ Skocz do góry

Opublikowano: 2 września 2016. Autor: Bartosz Stefanicki.
Tagi: , , , , , .

Dodaj komentarz

10 komentarzy do "Strona na WordPressie w kilku językach – jaką wtyczkę wybrać?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
e-conex
Gość

Jedna z lepszych wtyczek. Sensowny wpis. Na pewno wiele osób skorzysta.

hauerpower rzeszów
Gość

Wtyczka o której piszesz, wydaje mi się najlepszą. Dobrze napisany wpis. Prosto i jasno:)

Adam
Gość

czy można tą wtyczkę zainstalować do darmowego szablonu na woeldpress.com? https://wordpress.com/themes/afterlight/

Adam
Gość

Dzięki wielkie,

https://goodplacetostay.wordpress.com/ wybrałem ą witrynę-puki co idealna dla moich potrzeb, tyle że nie wiem jak by zainstalować plugins, wchodząc w zakładkę wtyczki nie ma odnośnika "dodaj" hmm

Adam
Gość

Witaj,
Bardzo ciekawe informacje, właśnie czegoś takiego szukałem żeby ktoś za granicą mógł przeczytać informacje w swoim ojczystym języku. Mam pytanie, znalazłem na worldpress.org darmowy szablon który spełnia moje oczekiwania https://wordpress.org/themes/travelers/
chciałem wykupić domenę na worldpress.com premium https://wordpress.com/pricing/ czy ta wtyczka będzie tam pasowała? dzięki wielkie z góry za odpowiedź, pozdrawiam Adam

Adam
Gość

Witam,

Bardzo przydatne informacje, mam pytanie czy ta wtyczka będzie działać np. z tą witryną? https://wordpress.com/themes/traveler/
Bardzo mi zależy, żeby założyć bloga z możliwością automatycznego tłumaczenia na inny język np jeżeli ktoś w Niemczech będzie chciał poczytać informacje w swoim ojczystym języku. Z góry wielkie dzięki za odpowiedź, Pozdrawiam Adam

wojtek
Gość

W swoim wordpress'ie w "Narzędziach" nie miałem odnośnika "języki". Nie wiedziałem dlaczego. Tej wpis bardzo mi pomógł. Jasny przekaz.

Damian
Gość

Chyba najlepsza wtyczka to jednak polylang. I tu kwestią, która za tym rozwiązaniem przemawia - pełna optymalizacja pod kątem SEO.

wpDiscuz