Aktualizacja repozytoriów w systemie Linux Ubuntu

Bartosz

Bartosz Stefanicki Poniedziałek, 22.04.2024

Aktualizacja repozytoriów w systemie Linux Ubuntu

Repozytorium to miejsce w którym przechowuje się i jednocześnie udostępnia dokumenty. Odnosi się do baz danych, zbioru pakietów czy kodów źródłowych.

System Linux posiada własne repozytoria, które służą za bazę udostępnianych aplikacji. W przypadku chęci zaktualizowania tego systemu, należy zachować aktualność tej bazy - niektóre repozytoria okażą się przestarzałe, kolejne nowe zostaną dodane do listy. Poza tym, system będzie wówczas pobierał programy dla aktualnej wersji systemu, co poprawi jego stabilność i lepsze wykorzystanie zasobów.

Aby dodać nowe repozytoria, postępuj według poniższych wskazówek:

  1. otwieramy terminal (Menu > Programy > Akcesoria > Terminal),
  2. wydajemy komendę:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
  1. otworzy się edytor tekstowy z listą repozytoriów dla systemu,
  2. kasujemy wszystko a następnie wklejamy nową listę,
  3. klikamy przycisk Zapisz oraz zamykamy edytor,
  4. teraz wprowadzimy komendę, dzięki której system odświeży informację o posiadanych pakietach:
sudo apt-get update

Możemy być teraz spokojni podczas instalowania nowych pakietów, gdyż nasz system posiada obecnie odświeżoną bazę o dostępnych aplikacjach.

Warto zobaczyć

Szukasz hostingu?

Jest dużo firm oferujących hosting, ale którą wybrać? Przedstawiamy zestawienie najciekawszych propozycji i ranking hostingów (Czerwiec 2024).

Data publikacji: Piątek, 10.09.2010. Tagi: aktualizacja, linux, linux ubuntu, system operacyjny. Źródło obrazka Pixabay, Font awesome.

5 komentarzy


© 2005-2024 itporady.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.