Zmiana lokalizacji folderu Moje dokumenty
Windows

Zmiana lokalizacji folderu Moje dokumenty

Aktualizacja: 25.07.2017

Gdy utworzymy konto użytkownika w systemie Windows otrzymamy wraz z nim katalog "Moje dokumenty". Pozwala to zachować porządek w naszych plikach dzięki umieszczaniu naszej muzyki, obrazów czy plików wideo do odpowiednich podfolderów. Każdy kolejny użytkownik na danym komputerze otrzymuje swój osobisty i odrębny folder.

Folder "Moje dokumenty" jest umieszczony w lokalizacji wskazanej przez domyślne ustawienia systemu. Jeśli jednak chcemy zmienić miejsce ulokowania tego katalogu na inny należy..

Jaki jest sens zmiany lokalizacji?

Dla mnie powodem było zachowanie plików w przypadku awarii systemu. Ponieważ ważne pliki przechowuję na odrębnej partycji na dysku, pomyślałem o przeniesieniu na nią również folderu "Moje dokumenty". Dzięki temu mam: możliwość szybkiego dostępu do moich plików (poprzez menu Start) a także porządek, czyli wiem gdzie co jest.

1. Zmiana lokalizacji folderu Moje dokumenty

Aby zmienić domyślną ścieżkę dla wspomnianego folderu Użytkownika, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  • Otwórz menu Start, następnie wskaż opcję Moje dokumenty
  • Kliknij prawym klawiszem myszki folder Moje dokumenty, następnie wybierz polecenie "Właściwości"
  • Wybierz kartę "Element docelowy"
  • W polu "Lokalizacja folderu docelowego" > "Element docelowy" wprowadź ścieżkę do wybranego folderu i zatwierdź przyciskiem "Ok"
  • Przykładowa ścieżka docelowa: "D:Moje nowe dokumenty"

Uwaga! Jeśli wpisałeś ścieżkę docelową, która w rzeczywistości nie została jeszcze utworzona to zostanie wyświetlone okno dialogowe z pytaniem, czy utworzyć nowy folder. Należy kliknąć przycisk "Tak" aby folder został utworzony, następnie przycisk "Ok".

2. Przywrócenie lokalizacji folderu Moje dokumenty

Zmiana lokalizacji folderu Użytkownika jest równie prosta, jak powrót do wcześniejszych ustawień czyli tych, zdefiniowanych przez system operacyjny.

  • Otwórz menu Start, następnie wskaż opcję Moje dokumenty
  • Kliknij prawym klawiszem myszki folder Moje dokumenty, następnie wybierz polecenie "Właściwości"
  • Wybierz kartę "Element docelowy"
  • W polu "Lokalizacja folderu docelowego" > "Element docelowy" wybierz opcję "Przywróć domyślny" i zatwierdź przyciskiem "Ok"

Tym sposobem możemy zabezpieczyć ważne dokumenty przed ewentualną awarią w systemie. Więcej informacji można znaleźć na stronie Microsoft Polska: http://support.microsoft.com/kb/310147/pl.

Autor: . Tagi: , , , , . Źródło obrazka porady: Pixabay

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mateusz Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Mateusz
Gość
Mateusz

Witam. Mam problem, ponieważ zmieniłem lokalizację folderu na dysk D i traktuje go teraz jako folder moje dokumenty, nie mogę też znmienic lokalizacji, ponieważ, wtedy chce mi zmienic lokalizacje dysku D, czy jesy możliwość rozwiązania tego problemu?