Podmieniamy systemowy notatnik
Windows

Podmieniamy systemowy notatnik

Aktualizacja: 07.08.2017

Czy jesteście ciekawi tego, w jaki sposób można zamienić systemowego Notepada na dowolny inny, bardziej funkcjonalny edytor? W moim przypadku będzie to prosty Notepad2, który świetnie nadaje się do edycji kodu PHP, xHTML, CSS etc. Let's do it!

1. Przygotowanie eksploratora

Przechodzimy do lokalizacji: "C:WINDOWS". Następnie z menu wybieramy opcję: "Narzędzia" > "Opcje folderów" > "Widok".

Pojawi nam się okno dialogowe, w którym odznaczamy domyślnie aktywną opcję ukrywania plików systemowych. Zatwierdzamy naszą decyzję w komunikacie "Czy na pewno chcesz wyświetlać te pliki?" przyciskiem "Ok".

Ta mała modyfikacja pozwoli nam podmienić plik oryginalnego systemowego notatnika, który przez domyślne ustawienia nie zostałby wyświetlony na liście plików w eksploratorze.

Odznaczamy opcję, ukrywania plików systemowych

2. Podmiana pliku notepad.exe

Jak wspomniałem na wstępie, naszym zamiennikiem w tej poradzie będzie mały i szybki edytor tekstu - Notepad2. Pobieramy więc archiwum z tym programem i rozpakowujemy je. Nazwę pliku "Notepad2.exe" zamieniamy na "notepad.exe".

Teraz kopiujemy ten plik do lokalizacji: "C:/WINDOWS/system32/dllcache" (lub "C:WINDOWS") i "C:/WINDOWS/system32".

Opcja ukrywania plików systemowych

System Windows przyczepi się do tego, co zrobiliśmy - wyświetli komunikat błędu o treści: "Aby zapewnić stabilność systemu, system musi przywrócić (..)". Nie ulegamy nakazom i nie wkładamy płyty z Service Packiem. Klikamy na "Anuluj", a następnie zatwierdzamy przyciskiem "Tak".

Na koniec możemy przywrócić domyślne ustawienia dot. pokazywania ukrytych plików systemowych oraz rozszerzeń znanych plików.

Autor: . Tagi: , , , , . Źródło obrazka porady: Pixabay

Dodaj komentarz

avatar