Generowanie screenshotów stron www
Pozostałe, Windows

Generowanie screenshotów stron www

Aktualizacja: 09.08.2017

Czasami zachodzi potrzeba wykonania zrzutu ekranu, na którym widać stronę internetową. Tak możemy pokazać stronę internetową w pełnej okazałości, jak prezentuje się w przeglądarce. Można to zrobić ręcznie za pomocą przycisku PrtSc, ale po co, skoro można to zautomatyzować?

Przycisk PrtSc

Korzystając z przycisku PrtSc (Print Screen Key) musimy zrzut ekranu wkleić do programu graficznego, zapisać to na dysku. Powiem więcej, gdy strona jest "długa" to trzeba wykonać takich zrzutów kilka, następnie posklejać w programie graficznym. To pracochłonne i moim zdaniem nie ma sensu. Dlaczego?

Aplikacje webowe

Istnieje kilka ciekawych aplikacji internetowych. Wystarczy podać im adres strony, po czym po chwili otrzymujemy gotowy plik graficzny do pobrania. Szybko i efektywnie. To są zalety, są również wady: różne aplikacje, różne silniki, różne efekty - nie zawsze takie, jakich byśmy oczekiwali. Czasami czcionka jest niezgodna, ustawienia elementów, kolory itp.

Przykłady aplikacji webowych

  • http://web-capture.net - szybko generuje zrzut, duża szerokość 1280px, najmniej kłopotliwy
  • http://url2png.com - szybko generuje zrzut, mała szerokość 550px, oprócz tego nie ma z nim problemów
  • http://ctrlq.org/screenshots/ - długi czas generowania zrzutu, kiedy tło jest białe (nie jest zdefiniowane w CSS, a pamiętajmy, że przeglądarki domyślnie wyświetlają kolor biały tła) to kolor jest przezroczysty, duża szerokość 1280px, czasami występują błędy, oprócz tego zabezpieczenie związane z częstotliwością generowania zrzutów

Wtyczki do przeglądarek internetowych

Moim zdaniem najlepsze wyjście z sytuacji. Robimy zrzut tego, co mamy przed oczami (zgodność czcionek, rozdzielczości, kolorów itp). Poza tym zawsze działa to rozwiązanie szybko (naszym operatorem jest nasz własny komputer).

Mozilla Firefox

  • Awesome Screenshot Capture - nazwa nie jest przesadzona, najprostsza ze wszystkich, szybko działa, pozwala wycinać fragmenty, dodawać napisy itp.
  • FireShot - działa sprawnie, po wykonaniu zrzutu otwiera nowo okienko, w którym możliwa jest dodatkowo edycja

Opera

  • Page Capture - proste w obsłudze, szybkie. Kiedy byłem użytkownikiem Opery korzystałem właśnie z tej wtyczki

Google Chrome

Program dla Windowsa

Dodatkowo przedstawiam program WebShot, który oferuje również wykonywanie screenshotów.

Autor: . Tagi: , , , . Źródło obrazka porady: Mozilla Firefox, własne

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Bartosz StefanickiComandeer Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Comandeer
Gość
Comandeer

Oczywiście miało być: "nie działały pod Linuksem". Pod Windowsem pewnie działają perfekcyjnie (nie wiem, nie mam ochoty sprawdzać ;))

Comandeer
Gość
Comandeer

Powyższe pluginy do browserów albo lamiły równo, albo po prostu nie działały pod Windowsem... Okazało się, że niezastąpiony jest jednak klasyczny ScreenGrabber dla liska