Linux – jak jest naprawdę (darmowe nie znaczy gorsze)
Linux Aktualizacja: 07.08.2017

Linux – jak jest naprawdę (darmowe nie znaczy gorsze)

Linuks jest jednym ze znamiennych przykładów wolnego i otwartego oprogramowania. W tym artykule spróbuję przedstawić fakty i mity dotyczące najlepszej moim zdaniem dystrybucji Linuksa - Ubuntu.

Linux to rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych opartych o jądro Linux. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania - jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany.

Wikipedia

Od czasu wydania pierwszej wersji jądra Linuksa (17 września 1991 roku) powstało wiele mitów, które do dziś są uznawane za fakty przez większość fanatycznych użytkowników najpopularniejszego systemu operacyjnego Microsoft Windows. Przekonajmy się na własne oczy, jak jest naprawdę.

1. Mało programów napisanych pod Linuksa

Jeżeli ktoś kiedykolwiek miał przyjemność używania jednej z dystrybucji tego systemu wie, jak jest w rzeczywistości. Być może na MS Windows jest więcej programów, lecz Linuks ma przewagę w tym, że zdecydowana większość aplikacji jest darmowa. Przykładem może być GIMP (GNU Image Manipulation Program) który swoją funkcjonalnością dorównuje popularnemu PhotoShop'owi. Ten pierwszy jest udostępniany nieodpłatnie, natomiast drugi żąda już kilku tysięcy złotych.

Linux Ubuntu: Mozilla Firefox w tle

Poza tym producenci popularnych programów pisanych pod system MS Windows, udostępniają również wersje dla różnych dystrybucji Linuksa. Przykładem takiego działania są między innymi przeglądarki internetowe Mozilla Firefox, Opera etc.

Dla użytkowników Linuksa tworzone są również programy alternatywne, które zawierają podobne funkcjonalności co produkt oryginalny. Komunikator Gadu-Gadu nie jest jeszcze oficjalnie udostępniony dla platformy Linuks, stąd jego darmowe odpowiedniki: Kadu, Tlen, Kopete oraz Pidgin.

2. Linuks jest trudny w obsłudze

Rzeczywiście, początkowo Linuksa obsługiwało się przez Konsolę - wówczas niektórym osobom mogło to sprawiać problemy. Dzięki odpowiednim poleceniom można było zainstalować sterowniki, programy, zmienić rozdzielczość ekranu czy połączyć się z internetem etc.

Teraz istnieją takie dystrybucje czyli odmiany Linuksa jak Ubuntu, Suse, Fedora czy zachwalana Mandriva. Posiadają one proste interfejsy, które umożliwiają użytkownikom bezproblemową konfigurację systemu czy doinstalowanie do niego, np. efektów pulpitu 3D Compiz Fusion.

Linux Ubuntu: Skype w tle

Zaletą wymienionych wyżej dystrybucji jest również zbliżony wygląd do MS Windowsa - np. panel czyli pasek menu, okna, graficzne menu etc. Zdarza się nawet, że to Microsoft do swojego flagowego systemu "podpatruje" rozwiązania wprowadzone do Linuksa, czy systemów Apple'a.

3. Trudna instalacja programów

Każdy program można w dalszym ciągu zainstalować tak, jak to było kiedyś - za pomocą Konsoli ale obecnie jest to nawet łatwiejsze niż w systemach Microsoftu.

Dlaczego? Wystarczy uruchomić program, w przypadku Ubuntu jest to Centrum Oprogramowania. Tego typu aplikacje są banalnie proste w obsłudze. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać nazwę poszukiwanego programu, zaznaczyć go, a następnie zatwierdzić przyciskiem: Zainstaluj. Po chwili zacznie się pobieranie z internetu pakietów, a następnie instalacja oraz konfiguracja.

4. W Linuksie nie można uruchamiać programów z Windowsa

Nie można? Niektóre osoby wypowiadają się na forach dyskusyjnych, jakie to są pewne tego, iż nie można uruchamiać na Linuksie programów napisanych pod Microsoft Windows'a. Radziłbym im najpierw sprawdzić, a nie wypowiadać się na temat, o którym nie mają pojęcia. Już dawno został stworzony program o nazwie Wine, który umożliwia uruchamianie pod Pingwinem programów MS. Dzieje się to w bardzo prosty sposób - Wine tworzy na dysku kilka plików imitujących te z systemów MS. To wszystko - działa!

Linux Ubuntu: Banshee w tle

Poza tym najnowszy produkt Microsoftu - Vista, nieudolnie "skopiował" rozwiązania już dawno znane w Linuksie, bądź w Macu.

Podsumowując, Linuksa używa się przede wszystkim dlatego, że:

  • jest udostępniany za darmo
  • jest bezpieczny (istnieje bardzo mało wirusów na Linuksa)
  • jest przyjazny - posiada bardzo ładny, czytelny interfejs
  • tysiące programistów na całym świecie pracuje nad coraz to lepszym systemem
  • w przypadku wykrycia luki, czeka się na łatkę kilka godzin - w przypadku Microsoftu kilka miesięcy
  • można naprawdę wszystko skonfigurować "po swojemu" - wszystko można zmienić
  • działa on podobnie jak standard Web 2.0 - wystarczy kilka kliknięć i już ;)

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przynajmniej paru osobom uświadomiłem, jaka jest prawda. Tym, którzy chcą się przyjrzeć Linuksowi, polecam ściągnięcie lub zamówienie za darmo płytki z dystrybucją, która została uznana za najlepszą OpenSource (darmową) - Linux Ubuntu.

Publikacja nastąpiła wcześniej, podczas przenoszenia plików artykuł zniknął z listy opublikowanych więc prezentuję go ponownie.

Autor: . Tagi: , , , , . Źródło obrazek główny: Logo Linux Ubuntu.

Dodaj komentarz

11 komentarzy do "Linux – jak jest naprawdę (darmowe nie znaczy gorsze)"

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Mi.
Gość

A gdzie ściągnąć za darmo ubuntu, bo chodzę po tym internecie i nie mogę znaleźć. Albo jak zamówić za darmo, czy tam za grosze darmową płytkę?
(mój e-mail jest prawdziwy, choć dziwaczny)

Sławek
Gość
Cześć! Ciesze się, że GNU/Linux nie jest adresowany do wszystkich użytkowników! Im dystrybucje będą prostsze (czyt. klikalne), tym bardziej będą upodabniać się do produktu z Redmond... a tego ja, jak i wielu userów poprostu nie chce. Nudne klikania... Konsola/terminal? Coś pięknego! Bardzo upraszcza operacje np. na plikach :-) Na co dzień w terminalu korzystam z przeglądarki, ftp, poczty @, menedżera plików, irc, słuchania muzyki, pisania tekstów oraz kilku innych. Zapewne zapytacie: dlaczego? Otóż jest prościej, wygodniej, szybciej :-) Po kilku latach korzystania z GNU/Linux'a, nie wyobrażam sobie powrotu do produktu z Redmond... Wojny i wojenki na temat porównywania obu systemów… Czytaj więcej »
Deeeeeeeeeeeeebian
Gość

Te wszystkie komentarze są zbędne. Dlaczego? Otóż jak wszyscy będziecie płacić (zakładam a'priori że, posiadacie legalną kopię windowsa) za nabycia tego systemu, to za kilkadziesiąt lat będzie to jedyny system a wtedy microsoft będzie decydował co Wam wolno a co nie. Jeżeli ustali cenę 1000 USD za win... to też kupicie, bo nie będzie możliwe życie bez win... oby tak dalej. W imię wolności dla jedynego, najlepszego i wooooooooooooolnego Linuksa Debiana i wszystkich jego poprzednich i przyszłych wersji.

Bartosz Stefanicki
Gość

@Katie,
Android to świetny system, sam z niego korzystam. Co prawda bierze sporo baterii, ale nie poradzę. Wkrótce na łamach itporady.pl porady odnośnie tego OSa, zapraszam :)

katie
Gość
@Bartek: A że Linux przebył już długą drogę, to wiem. Właściwie dla przeciętnego użytkownika, który kupuje komputer i chce poprzeglądać strony internetowe, pogadać przez skype czy inne gg, napisać coś w jakimś dokumencie i wydrukować i sprawdzić pocztę Linux jak najbardziej się nadaje. Potrafię bez przerwy używać Gentoo dla takich tylko czynności, ale czasem nie mam wyjścia i muszę przełączyć się na Windows, bo na przykład, o zgrozo, Audacity lepiej chodzi na windzie. Dobrym argumentem w dyskusji Linux/Windows jest Android, czyli OS na jądrze Linuxowym pisany specjalnie na urządzenia przenośne. Dla mnie takie oprogramowanie to strzał w dziesiątkę biorąc pod… Czytaj więcej »
Bartosz Stefanicki
Gość

@Katie:
Przed Linuksem jeszcze długa droga zanim się stanie w pełni przyjazny dla użytkownika domowego. Zgadzam się co do sterowników, bieda. Mimo wszystko ten system ma swój urok, porównując do starych czasów zmienił się bardzo.

katie
Gość
Akurat mam u siebie dwa systemy i Windows i Linux (po kliknięciu na mojego linka nie będzie na to wyglądało, ale cóż, życie :D). Ten drugi to dystrybucja Gentoo, z którą pomagał mi domowy informatyk, bo sama bym z palca tego nie postawiła. Ubuntu widziałam, miałam, pracowałam na nim. Miałam też Mandrake'a (teraz Mandriva) i dawno temu pracowałam na Red Hat. Nie można powiedzieć, że wszystko jest super proste. Na przykład trzeba zwracać uwagę na sprzęt jaki się kupuje, bo nie zawsze Linux jest w stanie sam poprawnie wykryć czego konkretnie używamy przed kompilacją jądra, a grzebanie z palca w… Czytaj więcej »
Bartosz Stefanicki
Gość
@Ja: Nie jestem "zaślepionym fanatykiem linucha", zdaję sobie sprawę że każdy system operacyjny ma swoje zalety i wady - te drugie Linux też posiada. GIMP to bardzo dobry, bezpłatny program. Posiada ciekawą historię i jest funkcjonalny. Owszem jest dostępna również wersja pod Windowsa jak i Mac OS. Ten przykład wziął się z preinstalacji tego programu na opisywanym systemie. Ubuntu - ten system jest coraz lepszy i wiele osób to zauważa. Odpowiadając na pytanie o FF8, nie dziw się że instalacja jest trudna skoro nie ma wersji na Linuksa. To jest właśnie duża wada tej platformy. Nie napisałem że "wszystkie" programy… Czytaj więcej »
Ja
Gość
Artykuł napisany przez zaślepionego fanatyka linucha? Większych bzdur dawno nie czytałem. Mit 1 - "Mało programów napisanych pod Linuksa". To nie mit tylko szczera prawda. I nie chodzi tu o ilość ale o jakość tych programów. Zresztą dałeś porównanie świetne. Dziadowski GIMP(zresztą tak samo darmowy pod Windows) i Photoshop. Bez komentarza. Mit 2 - "Linuks jest trudny w obsłudze" - nie jest trudny tylko jest beznadziejnie nieprzyjazny dla normalnego użytkownika. Normalnego, jeszcze raz podkreślę. A nie fanatyka takiego jak autor tego "artykułu". Mit - "Trudna instalacja programów" - i tu znów nie trudna instalacja tylko idiotycznie, niepotrzebnie skomplikowana. Nie mówię… Czytaj więcej »