Jakiego klienta FTP wybrać?
Linux, macOS, Windows Aktualizacja: 27.08.2017

Jakiego klienta FTP wybrać?

Tworząc strony internetowe zapewne spotkałeś się z określeniem klienta FTP. Umożliwia on przesyłanie plików naszej strony na serwer www. Jaki program będzie najlepiej spełniał swoją rolę, który będzie najprostszy?

Programów tego typu jest sporo, duża część z nich jest darmowa. Poniższą listę sporządziłem na podstawie rankingu popularności, rankingu ilości pobranych kopii.

Filezilla

Śmiało można powiedzieć, że jest intuicyjny, prosty w obsłudze. Tego klienta używam od wielu lat i to na różnych platformach, wszędzie zdaje egzamin. Dostępnych jest kilka wersji językowych. Pobieranie, wysyłanie plików można układać w listę, pauzować i definiować ich priorytet. Współpracuje z IPv6 i serwerami proxy. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń jednocześnie i tworzenia zakładek. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Jakiego klienta FTP wybrać? Filezilla, Total Commander, Smart FTP

Język polski: Tak.
Licencja: GPL, darmowy.
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, OS X, Linux.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://filezilla-project.org

Total Commander

Bardziej rozbudowany program, można go wykorzystać jako klienta FTP ale także jako menedżer plików - i wiele osób tak go wykorzystuje, pewnie dzięki temu, że oferuje intuicyjne skróty klawiszowe i poziom wygody w operacjach na plikach i katalogach. Oferuje także obsługę plików skompresowanych, grupową zmianę nazw katalogów, podgląd dokumentów HTML, rozbudowane wyszukiwanie.

Jakiego klienta FTP wybrać? Filezilla, Total Commander, Smart FTP

Język polski: Tak.
Licencja: Testowa (shareware).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, Android, Windows Phone.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP.

Strona internetowa: http://www.ghisler.com

SmartFTP

Posiada wszystkie niezbędne funkcje, nie jest nazbyt rozbudowany. Współpracuje z IPv6, kompresję mode z. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń, realizację połączeń pomiędzy dwoma zdalnymi serwerami, połączeń przez firewall, listę ulubionych. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Jakiego klienta FTP wybrać? Filezilla, Total Commander, Smart FTP

Język polski: Tak.
Licencja: testowa (trial).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://www.smartftp.com

Pozostałe

Poniżej wymieniam kilka innych klientów FTP, o których moim zdaniem warto wspomnieć.

  • gFTP - darmowy, w języku polskim, na licencji GNU, dla systemu Linux. Możliwe jest operowanie na poziomie linii komend i interfejsu graficznego.
  • FlashFXP - licencja testowa (trial), na system Windows, w języku polskim. Oferuje wymianę danych między zdalnymi serwerami (FXP), wznawianie połączeń a przy tym jest intuicyjny.
  • Cyber Duck - darmowy, w języku polskim, dla systemu Windows i OS X. Obsługuje FTP (także SSL), SFTP, DAV, Amazon S3, Dropbox, Azure Blob, Google Docs i metodę "przeciągnij i upuść".

Autor: . Tagi: , , , , , , . Źródło obrazek główny: Program Filezilla.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Bartosz Stefanickizarabiam24Paweł Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
zarabiam24
Gość

Od wielu lat używam FileZilli, a testowałem kilka programów tego typu. Według mnie najlepszy. Słyszałem tylko o problemie wysłania większych plików na serwer, ale wydaje mi się, że to przyczyna słabego łącza. Co myślicie? Obecnie przy moich stronach pracuję w połączeniu FileZilla + PSPad + GIMP. (i kilkainnych)

Paweł
Gość

Chyba numer 1 to jest już FileZilla. Ostatnio TC używałem 3 lata temu, ale to tak z sentymentu. FileZilla obecnie nie ma konkurencji - wszystko działa i jest przede wszystkim multiplatformowa!