Jakiego klienta FTP wybrać?
Linux, macOS, Windows

Jakiego klienta FTP wybrać?

Aktualizacja: 27.08.2017

Tworząc strony internetowe zapewne spotkałeś się z określeniem klienta FTP. Umożliwia on przesyłanie plików naszej strony na serwer www. Jaki program będzie najlepiej spełniał swoją rolę, który będzie najprostszy?

Programów tego typu jest sporo, duża część z nich jest darmowa. Poniższą listę sporządziłem na podstawie rankingu popularności, rankingu ilości pobranych kopii.

Filezilla

Śmiało można powiedzieć, że jest intuicyjny, prosty w obsłudze. Tego klienta używam od wielu lat i to na różnych platformach, wszędzie zdaje egzamin. Dostępnych jest kilka wersji językowych. Pobieranie, wysyłanie plików można układać w listę, pauzować i definiować ich priorytet. Współpracuje z IPv6 i serwerami proxy. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń jednocześnie i tworzenia zakładek. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Jakiego klienta FTP wybrać? Filezilla, Total Commander, Smart FTP

Język polski: Tak.
Licencja: GPL, darmowy.
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, OS X, Linux.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://filezilla-project.org

Total Commander

Bardziej rozbudowany program, można go wykorzystać jako klienta FTP ale także jako menedżer plików - i wiele osób tak go wykorzystuje, pewnie dzięki temu, że oferuje intuicyjne skróty klawiszowe i poziom wygody w operacjach na plikach i katalogach. Oferuje także obsługę plików skompresowanych, grupową zmianę nazw katalogów, podgląd dokumentów HTML, rozbudowane wyszukiwanie.

Jakiego klienta FTP wybrać? Filezilla, Total Commander, Smart FTP

Język polski: Tak.
Licencja: Testowa (shareware).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows, Android, Windows Phone.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP.

Strona internetowa: http://www.ghisler.com

SmartFTP

Posiada wszystkie niezbędne funkcje, nie jest nazbyt rozbudowany. Współpracuje z IPv6, kompresję mode z. Oferuje możliwość nawiązywania wielu połączeń, realizację połączeń pomiędzy dwoma zdalnymi serwerami, połączeń przez firewall, listę ulubionych. Działa także w systemie "przeciągnij i upuść".

Jakiego klienta FTP wybrać? Filezilla, Total Commander, Smart FTP

Język polski: Tak.
Licencja: testowa (trial).
Obsługiwane systemy operacyjne: Windows.
Obsługiwane protokoły komunikacyjne: FTP, SFTP, FTPS.

Strona internetowa: https://www.smartftp.com

Pozostałe

Poniżej wymieniam kilka innych klientów FTP, o których moim zdaniem warto wspomnieć.

  • gFTP - darmowy, w języku polskim, na licencji GNU, dla systemu Linux. Możliwe jest operowanie na poziomie linii komend i interfejsu graficznego.
  • FlashFXP - licencja testowa (trial), na system Windows, w języku polskim. Oferuje wymianę danych między zdalnymi serwerami (FXP), wznawianie połączeń a przy tym jest intuicyjny.
  • Cyber Duck - darmowy, w języku polskim, dla systemu Windows i OS X. Obsługuje FTP (także SSL), SFTP, DAV, Amazon S3, Dropbox, Azure Blob, Google Docs i metodę "przeciągnij i upuść".

Autor: . Tagi: , , , , , , . Źródło obrazka porady: Program Filezilla

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Bartosz Stefanickizarabiam24Paweł Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
zarabiam24
Gość

Od wielu lat używam FileZilli, a testowałem kilka programów tego typu. Według mnie najlepszy. Słyszałem tylko o problemie wysłania większych plików na serwer, ale wydaje mi się, że to przyczyna słabego łącza. Co myślicie? Obecnie przy moich stronach pracuję w połączeniu FileZilla + PSPad + GIMP. (i kilkainnych)

Paweł
Gość

Chyba numer 1 to jest już FileZilla. Ostatnio TC używałem 3 lata temu, ale to tak z sentymentu. FileZilla obecnie nie ma konkurencji - wszystko działa i jest przede wszystkim multiplatformowa!