Formatowanie kodu w edytorze Atom
Linux, macOS, Windows Aktualizacja: 27.08.2017

Formatowanie kodu w edytorze Atom

Atom to jeden z popularniejszych edytorów tekstu. Można za jego pomocą edytować kody źródłowe różnych języków programowania. Jest dystrybuowany na otwartej licencji i bazuje na zmodyfikowanej przeglądarce Chromium, jest wieloplatformowy. Ponadto, wiele osób chwali sobie możliwość edycji ustawień programu, skrótów klawiszowych za pomocą JSONa. Dzisiaj pokażę, jak w łatwy sposób można sformatować kod według standardów - dodać odpowiednie odstępy, wcięcia itp.

1. Instalacja wtyczki

Przechodzimy do ustawień Atoma (w Mac OS: Atom > Preferences). Wybieramy zakładkę "Install" i wpisujemy nazwę pakietu: "auto-indent". Po kliknięciu przycisku "Install", Atom pobierze pakiet i go zainstaluje.

Następnie należy kliknąć w ten pakiet, aby zobaczyć jego dokładniejszy opis. Oprócz opisu zobaczymy blok zatytułowany "Keybindings". Są to skróty klawiszowe dotyczącego tego pakietu. Domyślnie jest to - w przypadku Maca - Shift+Cmd+I. Taki skrót możecie zostawić, natomiast ja korzystam z uniwersalnego skrótu Alt+Shift+F, ponieważ jest on wykorzystywany także w innych edytorach - przyzwyczajenie z innych edytorów po prostu robi swoje.

2. Zmiana skrótu klawiszowego

Jak to zmienić? W bloku "Keybindings" wspomnianym wyżej odznaczamy opcję "Enable" - wyłączy to nam standardowy skrót. Teraz stworzymy własny. Przechodzimy do Atom > Preferences > Keybindings (generalnie do ustawień skrótów klawiszowych Atoma). Wybieram na samej górze opcję "You can override these keybindings by copying and pasting them into your keymap file" - klikam w "your keymap file". I na dole nowo otwartego pliku dodaję wpis:

'atom-text-editor':
  'shift-alt-f': 'auto-indent:apply'

Teraz możemy przejść do kodu, który chcemy sformatować i wybrać kombinację klawiszy Shift+Alt+F - kod zostanie sformatowany.

3. Zwiększenie wcięcia/tabulatora

Oprócz tego, domyślnie w Atomie wcięcia/tabulatory w kodzie są na 2 spacje, standardem są 4 spacje. To również można łatwo zmienić. Przechodzimy do Atom > Preferences > Editor. W bloku nazwanym "Invisibles" mamy pole nazwane "Tab Length". Zmieniamy jego wartość na 4. To wszystko, teraz wcięcia w kodzie będą na 4 spacje.

Planuję także napisać serię porad na temat Atoma, zrobić zestawienie tego typu edytorów - jeśli jesteście tym zainteresowani, zostawcie komentarz pod tym wpisem - będę miał więcej motywacji, by opublikować takie porady w bliższej przyszłości.

Autor: . Tagi: , , , . Źródło obrazek główny: Strona Atom.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Paweł Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Paweł
Gość
Paweł

Rzeczywiście chciałbym na ten temat poczytać. Zaczynam się uczyć programowania i wiedza o pracy na Atomie jest dla mnie cenna :-)