WordPress to popularna platforma blogowa, zrzeszająca wokół siebie coraz więcej zwolenników. Jest rozprowadzana na zasadach wolnego oprogramowania, co oznacza że każdy może po nią sięgnąć i rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem. Został napisany w języku skryptowym PHP, wykorzystując przy tym bazę danych MySQL.

Projekt jest następcą systemu blogowego b2/cafelog, a czuwa nad nim firma Autmattic od 2002 roku. Samą nazwę "Wordpress" zaproponowała Christine Selleck.

System zarządzania treścią (ang. Content Management System - CMS) to aplikacja internetowa pozwalająca na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji odbywa się za pomocą prostego w obsłudze interfejsu użytkownika.

WordPress jak na system blogowy jest dość mocno rozbudowany. Umożliwia on nie tylko założenie pojedynczego bloga, lecz również sieci blogów tzw. WPMU (tryb multi-user, wiele użytkowników). Wszystkie nazwy kolejnych wersji WordPressa to nazwiska muzyków jazzowych. Przykładowo ostatnia wersja 2.7 nosi nazwę kodową "Coltrane" na cześć Johna Coltrane - jednego z najwybitniejszych i znanych jazzowych saksofonistów XX wieku.

Instalacja WordPressa

System ten można, a wręcz należy pobrać ze strony oficjalnej dostępnej pod adresem pl.wordpress.org. Dlaczego jest to tak istotne? Dla przykładu można podać sytuację, jaka miała miejsce stosunkowo niedawno - została wydana "fałszywa" wersja 2.6.4 zawierająca konia trojańskiego. Po tej aferze najbliższego WP oznaczono numerkiem 2.6.5, w celu uniknięcia jego fałszywych kopii.

Wracając do instalacji - należy pobrać wspomniane wcześniej archiwum, następnie rozpakować i wgrać na serwer pliki za pomocą klienta FTP. WordPress nie ma dużych wymagań: PHP w wersji 4.2+ oraz MySQL z numerkiem 3.23+.

Po zakończeniu wgrywania plików nadajemy chmod, czyli uprawnienie katalogowi głównemu - 777. Wówczas nie będziemy zmuszeni do edycji pliku konfiguracyjnego ręcznie. Wchodzimy na naszą stronę - pokaże się instalator (obrazek niżej). Klikamy przycisk "Utwórz plik z konfiguracją".

Instalator WP: Tworzenie pliku konfiguracyjnego

Następnie instalator poinformuje nas o tym, co zamierza zrobić w przeciągu najbliższych minut. Akceptujemy komunikat klikając "Zaczynajmy". Teraz będziemy musieli podać następujące dane.

Po "Uruchomieniu instalacji" należy wpisać nazwę bloga oraz adres e-mail - prawdziwy, gdyż przyjdzie na niego wiadomość powitalna wraz z hasłem dostępowym do panelu administracyjnego. "Zainstaluj wordpressa" i tyle żeśmy widzieli skrypt instalacyjny. Et Voilà, blog został utworzony.

Panel administracyjny - zalety i wady

Panel administracyjny w WordPress

W systemie WordPress wszystko zostało świetnie przemyślane oraz wykonane. Całkowicie przeprojektowany panel w ostatnio wydanej wersji 2.7 robi wrażenie.

Do pozytywnych cech można zaliczyć łatwość obsługi, adresy z mod_rewrite (SEO Friendly), szybkość działania, bezproblemowe dostosowanie szablonu czy multum wtyczek oraz różnych darmowych skórek dostępnych w sieci. Trackback, zaawansowane funkcje typu: pola użytkownika, podział na kategorie, tagi, zarządzanie multimediami.

Mimo faktu, iż na co dzień korzystam z WordPress-a nie zauważyłem jakichś większych wad. Nie żebym coś przed Wami ukrywał, ale naprawdę jest to bardzo dobry system, który polecę bez obaw każdej osobie szukającej prostego i ciekawego systemu do prowadzenia bloga.

↑ Skocz do góry

Opublikowano: 6 maja 2010. Autor: Bartosz Stefanicki.
Tagi: , .

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz