Reklamy umieszczane na stronach internetowych przez ich właścicieli potrafią często wyprowadzić z równowagi. Wyskakujące okienka, drażniące czy migające na przemian kolory nie są czymś co lubimy oglądać. Ten artykuł opisuje, jak w różnych przeglądarkach można zablokować niepożądane treści.

Google Chrome

Logo Google Chrome

Najpopularniejsza na świecie (w Polsce również) przeglądarka internetowa (dane z Wikipedii) tworzona przez koncern Google Inc.

1. Adblock Plus

Wtyczka umożliwia użytkownikowi blokadę różnego rodzaju reklam, w tym na YouTube i Facebooku.

Instalacja Adblock Plus

Mozilla Firefox

Logo Mozilla Firefox

Przeglądarka oparta na silniku Gecko, rozwijana przez fundację Mozilla wraz z wolontariuszami. Nie posiada wbudowanych filtrów. Jest na 3 miejscu wśród najpopularniejszych przeglądarek na świecie, a 1 miejsce zajmuje w Polsce (dane z Wikipedii).

1. AdBlock Plus

Wtyczka ta umożliwia użytkownikowi blokadę różnego rodzaju reklam. Posiada wbudowane filtry w tym z preferencjami dla różnych państw.

Dodatek jest wspierany przez ponad 40 możliwych do subskrybowania zestawów filtrów dostosowanych do różnych obszarów językowych. Filtry te automatycznie konfigurują Adblock Plus do różnych zadań, począwszy od usuwania reklam internetowych do blokowania wszystkich znanych domen ze złośliwym oprogramowaniem.

Instalacja AdBlock Plus

2. Flashblock

Autorami tego dodatku są Lorenzo Colitti i Philip Chee. Pozwala on "ukrywać" animacje Flash z możliwością odtworzenia po kliknięciu ich.

Flashblock jest rozszerzeniem przeznaczonym dla takich przeglądarek jak: Firefox, Flock, SeaMonkey i Netscape. Jego działanie opiera się na zasadzie ograniczonego zaufania do elementów typu "flash" osadzonych na stornach internetowych.

Obecnie Flashblock blokuje zawartość następujących typów:
* Macromedia Flash
* Macromedia Shockwave
* Macromedia Authorware

Instalacja Flashblock

3. NoScript

Wtyczka, która służy do blokowania skryptów JavaScript. Dzięki niej będziemy mogli zapomnieć o niebezpiecznym kodzie na stronach czy na bieżąco generowanych reklam.

Zwycięzca "2006 PC World World Class Award". NoScript pozwala wykonywać skrypty JavaScript i aplety Java tylko przez zaufane domeny
wybrane przez użytkownika np. witryny banków internetowych oraz zabezpiecza
przed atakami typu "cross-site scripting" (XSS). Takie prewencyjne podejście
zabezpiecza przed wykorzystaniem luk bezpieczeństwa - znanych i nieznanych -
bez utraty funkcjonalności.

Instalacja NoScript

Internet Explorer

Logo Internet Explorer

Program komputerowy, który spełnia funkcję przeglądarki w systemach MS Windows. Od wersji 8, Internet Explorer nie wymaga instalacji dodatkowych wtyczek, gdyż posiada wbudowaną funkcję do blokowania reklam - wystarczy w ustawieniach zdefiniować adresy, które mają być blokowane (np. reklama.onet.pl). IE zajmuje 2 miejsce na świecie, a 3 miejsce w Polsce (dane z Wikipedii).

Aby zablokować reklamy w pozostałych wersjach Internet Explorer, należy skorzystać z wymienionych niżej programów.

1. IE7 Pro

Wtyczka działa na systemach MS Windows NT/2000/XP/2003/Vista oraz wersjach IE 6/7/8. Oprócz blokady niechcianych reklam, dodaje do funkcjonalności przeglądarki wiele nowości - takich jak: przywracanie sesji czy zrzuty ekranu.

Możesz stosować IE7Pro do zmiany ustawień i zarządzania dodatkami takimi jak: Menadżer Zakładek, Filtr Reklam, Blokowanie Flash, Przeciągnij i Upuść, Przywracanie sesji, Przełącznik Proxy, Gesty Myszy, Historia Zakładek, Przyśpieszacz Stron, Zmiana przedstawiania się przeglądarki, Zrzuty Stron WWW, Greasemonkey.

Instalacja IE7 Pro

2. Simple AdBlock

Blokuje reklamy we wszystkich wydaniach Internet Explorer, bez względu na wersję MS Windows. Mały i prosty program który zdaniem producenta przyspiesza również przeglądanie stron w przeglądarce.

Instalacja Simple AdBlock

Opera

Logo Opera

Podobnie jak Mozilla Firefox - wieloplatformowa przeglądarka internetowa. Tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA. Doceniana za wprowadzanie innowacyjnych technologii i funkcjonalności do świata przeglądarek. Mało popularna na świecie (blisko 1%), podobnie w Polsce (blisko 6%). W statystykach jest za Safari (dane z Wikipedii).

1. Adblock Plus

Wtyczka umożliwia użytkownikowi blokadę różnego rodzaju reklam, w tym na YouTube i Facebooku.

Instalacja Adblock Plus

2. Blokowanie zawartości

Opera od wersji 9 - zawiera funkcję "Blokowanie zawartości". Pozwala ona w prosty sposób blokować reklamy.

Blokowanie reklam w najpopularniejszych przeglądarkach opisałem powyżej - mam nadzieję, że wszystko było dla Was zrozumiałe, a wtyczki przedstawione w tym artykule okazały się pomocne. Wszystko ogranicza się tak naprawdę do kilku kliknięć myszką - a resztą zajmują się już same dodatki.

Pierwsza publikacja: 11.10.2010 r.
↑ Skocz do góry

Opublikowano: 16 marca 2014. Autor: Bartosz Stefanicki.
Tagi: , , , , , , , .

Dodaj komentarz

18 komentarzy do "Skuteczne blokowanie reklam w przeglądarkach"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
ADAM
Gość

ADGUARD!!!!!!

bartosz
Gość

Co zrobić jeżeli wyskakuja reklamy na YT ale nie ma ich na początku nie da sie też oglądac programów na player.pl czy eskago.pl. Wyłaczanie i lub usunięcie AdBlocka nic nie dało. Mam program Badiu Antyvirus, ale jego wyłączenie nic nie daje. Dzieje się to w Gooogle Chrome, Internet exploer nie pójdzie bo mam starą wersję przeglądarki. Windows xp.
Proszę o pomoc.

ZenekF
Gość

Trudno było znaleźć ten post w google, stronka ciekawa, zasługuje na większy ruch. Pozycjonowanie w 2015 stało się bardzo trudne, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google - niezbędnik dla każdego webmastera

MCL
Gość

Admuncher jest już bezpłatny i to on jest NAJLEPSZY!!!!!!!!

marcin
Gość

Nowe filtry reklam polskich 2014 http://certyficate.it/polski-filtr-adblock/

majki
Gość
Marcin
Gość

Odświeża, ale musisz mieć listę, która jest uaktualniana ?

AdFender
Gość

Ja chcę tylko polecić program AdFender, który bardzo dobrze blokuje reklamy i jest darmowy. Jest to darmowa alternatywa dla AdMuncher.

Bartosz Stefanicki
Gość

@r9s:

Również ciekawe wyjście z problemu, z drugiej strony początkujący użytkownicy mieliby problem z użyciem tego.

r9s
Gość

Nie lepiej po prostu dodać niechciane adresy reklam do pliku /etc/hosts? Działa pod wszystkimi przeglądarkami i programami. Więcej info: http://someonewhocares.org/hosts/

Kamil
Gość

Korzystam z IE9 i do tego mam zainstalowany Simple Adblock płatny, sprawdza się rewelacyjnie :)
Kupiłem z 40% zniżką.
Opis programu Simple Adblock dla zainteresowanych

Ziemko
Gość

a ja bym polecił madblocka pod wszystkie przeglądarki:
http://mstat.net/madblock.html

Comandeer
Gość

Warto by także dodać, że dla Chrome'a również istnieją odpowiednie dodatki, w tym AdBlock i FlashBlock. Wystarczy wejść na stronę https://chrome.google.com/extensions/ wybrać interesujący nas plugin i kliknąć "Zainstaluj". Voila!
I jeszcze jedno, tak na marginesie: "blokowania skryptów Java". JavaScript

wpDiscuz