Wielkimi krokami zbliżamy się do ostatniego dnia w obecnym 2011 roku, czyli Sylwestra. Postanowiłem napisać krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń, które wywołały smutek, radość, zaskoczenie. Jakie doniesienia najbardziej zatrzęsły Internetem i sprawiły, że pojawiło się mnóstwo dyskusji i opinii? Przekonacie się o tym już za chwilę. Tak więc, zapraszam na podsumowanie sieci w 2011 roku.

Google+

Steve Jobs

Pierwsza kartka z kalendarza to Google i start nowego serwisu społecznościowego, który nazwano Google Plus. To niewątpliwie konkurencja dla znanego i lubianego na całym świecie Facebooka, w tym najpopularniejszego serwisu tego typu w Polsce. Jego założyciel Mark Zuckerberg powinien się przejąć, gdyż wymieniona nowość na rynku mimo wczesnej fazy zbiera pozytywne oceny. Jest to dobry znak - żaden monopol nie jest korzystny dla nikogo – z wyjątkiem monopolisty.

Rejestracja początkowo nie była możliwa dla każdego. "Zamknięta" grupa osób mogła wysyłać zaproszenia do rejestracji dla swoich znajomych, a dla kilku losowo wybranych użytkowników rejestracja została otwarta. Slogan Google+ brzmi: "dzielenie się tak, jak w prawdziwym życiu. Przemyślane pod kątem internetu".

Dostęp do G+ jest łatwy - przez komputer, iPhonea, Androida czy telefon komórkowy. Dostępne są już usługi społecznościowe jak Google Profile, Buzz, kręgi znajomych, wideospotkania i Sparks czyli kanały. Możliwe jest szybkie znalezienie znajomych dzięki integracji z kontaktami oraz możliwość połączenia z albumem zdjęć Picasa Web.

Czy Google Plus znajdzie swoje miejsce na rynku? Obecnie korzysta z niego ponad 40 mln. użytkowników, jest to obiecujący wynik. Jednak aby mówić o sukcesie moim zdaniem, należy poczekać jeszcze trochę czasu i pozwolić, by projekt się rozwinął (Google ma spore do tego możliwości).

Steve Jobs

Steve Jobs

Urodzony 24 lutego 1955 w San Francisco, zmarł 5 października 2011 w Palo Alto. Myślę, że każdy kojarzy i chociaż raz słyszał o Jobsie. Jeśli tak nie jest, to pewnie nie skojarzył go jeszcze z firmą, której był współzałożycielem - Apple. Genialny człowiek, rewolucjonista. Dzięki niemu każdy może być posiadaczem telefonu z dużym, dotykowym ekranem. Albo wyróżniać się i dodatkowo mieć przy sobie stylowego i oryginalnego iPada czy iMaca.

Nie interesuje mnie bycie najbogatszym człowiekiem na cmentarzu. Możliwość pójścia do łóżka i powiedzenia sobie, że zrobiło się coś pięknego – jest to coś, co liczy się dla mnie najbardziej.

To była jedna z moich mantr – skupienie i prostota. Prostota może być trudniejsza niż złożoność. Naprawdę musisz się napracować aby twoje pomysły były czyste aby były proste. Ale to się opłaca, ponieważ jak już tam dojdziesz to będziesz mógł przenosić góry.

Moda na produkty Apple jest czymś niezwykłym, wielu nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez nich. Ludzie na ulicach, którzy słuchają muzyki przez unikalne białe słuchawki podłączone do dotykowej "empetrójki" - iPoda. Niesamowita historia, taki sam człowiek. Przez 7 lat walczył z rakiem trzustki, niestety odszedł z tego świata.

Rewolucja w telefonach - Smartfony

Steve Jobs

Zaledwie kilka lat temu rynek podbijały telefony z kolorowym wyświetlaczem, gdzie była to nowość. Obecnie te urządzenia nie robią na nikim już takiego wrażenia. Hitem okazały się smartfony - połączenie telefonu komórkowego z komputerem przenośnym. Posiadają one funkcje zwykłego telefonu - dzwonienia, wysyłania wiadomości tekstowych i obrazkowych. A także są dość mocno powiązane z siecią - portalami społecznościowymi, pocztą, kalendarzem, serwisami z wiadomościami, prognozą pogody etc.

Porównując listę najpopularniejszych modeli wśród Polaków w tym roku, można wyciągnąć ciekawe wnioski. Otóż interesują nas telefony drogie i nie widać tu próby zaoszczędzenia pieniędzy. Najwyższe pozycje zajmują smartfony, których cena sięga około 1-2 tysięcy złotych. Zaczynając od pierwszego miejsca: Samsung i9100 Galaxy S II, Samsung i9000 Galaxy S, HTC A3333 Wildfire, Apple iPhone 4 16GB, Samsung i5700 Galaxy.

Sprzedaż smartfonów nie przestaje rosnąć. Według danych szacunkowych pod koniec 2011 roku w użyciu będzie ich około 3-3,5 mln, natomiast udział w rynku telefonów komórkowych w Polsce w 2012 sięgnie 41%, przy czym na koniec 2010 roku było to jedynie 13% (wg Acxiom Polska).

Angry Birds

Steve Jobs

Hipotezy mogły być różne - ludzie będą oglądać wiadomości w trójwymiarze z wpływaniem na bieg wydarzeń a młodzież zostanie telepatycznie pochłonięta przez portale społecznościowe. Tak się nie stało, bo kto mógł przewidzieć, że w XXI wieku 350 milionów ludzi na całym świecie zacznie.. grać w grę, w której strzela się ptakami z procy. Dodatkowo, te ptaki są wściekłe i żądne zemsty co jest widoczne podczas grania.

Ciekawą rzeczą jest, że wiele osób pragnie dostać lub kupuje najnowsze telefony tylko po to, by zatracić się w Angry Birds. Być może odpowiedzią na tego typu zachowanie było dopasowanie gry do zwykłych komputerów, PSP, PS3, iOS, Windows (XP i 7), Mac OS X czy tabletów. Kto by pomyślał, że została stworzona 2 lata temu - 10 grudnia 2009 (hit 2010 roku). Według moich obserwacji w Polsce wielki boom zaczął się trochę później. Jaka przyszłość potrafi być nieprzewidywalna. No, chyba że ktoś wiedział wcześniej o wojnie między wkurzonymi ptakami a świniami?

Na Angry Birds kończę to podsumowanie. Wracając do wstępu w tym tekście - to ostatnie dni tego roku, dlatego pragnę życzyć Wam niezapomnianego, w gronie bliskich Sylwestra a także pomyślności i piłkarskich wrażeń na następny 2012 rok.

Czy przypuszczaliście że 2011 tak się potoczy? Jakie wydarzenia jeszcze są warte uwagi i co pominąłem?

↑ Skocz do góry

Opublikowano: 25 grudnia 2011. Autor: Bartosz Stefanicki.
Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
wpDiscuz