Dzisiaj - 29 kwietnia br. - firma Canonical wydała finalną wersję swojego systemu operacyjnego, Ubuntu 10.04. Jej nazwa kodowa to "Lucid Lynx", co w polskim tłumaczeniu oznacza "Świetlisty Ryś". Długo oczekiwana premiera dwunastej już edycji tego projektu przynosi ze sobą wiele spodziewanych, jak i zaskakujących zmian.

Nowe motywy

Użytkownicy tego systemu od dawna domagali się zmiany domyślnego motywu Human, zainstalowanego w systemie od początku jego istnienia. Ich zdaniem był przestarzały, nieatrakcyjny oraz mało zachęcający nowych użytkowników, porównując go do systemów takich jak Mac OS X czy Windows 7.

"The new theme takes effect in 10.04 LTS and will define our look and feel for several years."

Tym razem na obietnicach się nie skończyło - gruntowne odświeżenie wyglądu możemy zobaczyć w najnowszej wersji 10.04. Nowa szata, zdaniem twórców zdefiniuje wygląd i odczucia co do systemu na przyszłe lata.

Nowy motyw Light w wersji ciemnej i jasnej

Firma Canonical porzuca również dominujący w poprzednich edycjach tego systemu kolor brązowy - domyślna tapeta w "Lucid Lynx" będzie fioletowa. "Light" to nazwa nowego motywu, który dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnej i ciemniej.

Logo Ubuntu

Po sześciu latach nastał czas na odświeżenie systemu Ubuntu, zaczynając od znaku reprezentacyjnego czyli logotypu. Nowe ma charakteryzować się lekkością, rozpoznawalne "Circle of Friends" zostało zmniejszone i przeniesione w górny prawy róg, zmianie uległa również czcionka.

Odświeżone logo systemu Ubuntu Linux

Bootsplash

To nie wszystkie nowości "Świetlistego Rysia". Zmianie uległ również ekran ładowania systemu, tzw. bootsplash. Podobnie jak logo, ma być lekki oraz prosty - świadczy o tym jednolite, czarne tło oraz pasek postępu w postaci pięciu kropek.

Nowy bootsplash w 10.04

Modernizacji nie ulegnie wyłącznie sam system, lecz również witryny z nim związane - ubuntu.com, Ubuntu Brainstorm, Ubuntu Forums, Spread Ubuntu, xubuntu.com.

Ubuntu 10.04 od strony technicznej

W skład dystrybucji wchodzi jądro Linuksa w wersji 2.6.32, podsystem X.org 7.5 z X-serwerem 1.7. Środowisko graficzne obsługuje GNOME 2.30 beta (w Ubuntu) oraz KDE 4.4 (w Kubuntu). Zobaczymy najnowszą wersję przeglądarki Mozilla Firefox 3.6 i pakiet biurowy OpenOffice 3.2, ogólnie skład oprogramowania będzie praktycznie taki sam, jak w wersji poprzedniej 9.10.

We all make Ubuntu, but we do not all make all of it. In other words, we delegate well. We have a kernel team, and they make kernel decisions. You don't get to make kernel decisions unless you're in that kernel team. You can file bugs and comment, and engage, but you don't get to second-guess their decisions (...) No. This is not a democracy. Good feedback, good data, are welcome. But we are not voting on design decisions.

Przed premierą nowej wersji, nowy temat graficzny wywołał ostre spory w społeczności Ubuntu do tego stopnia, że do dyskusji na ten temat włączył się sam sponsor dystrybucji Mark Shuttleworth. Wątpliwym jest, czy jego komentarz załagodził całą sytuację. Stwierdził w nim, że w Ubuntu nie ma demokracji, a więc o decyzjach na temat wyglądu nie zdecyduje większość użytkowników, a twórcy dystrybucji.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w charakterze strony startowej w przeglądarce Mozilla Firefox nie będzie jak dotychczas Google, lecz Yahoo!. "Świetlisty Ryś" to wersja LTS (ang. Long Term Support - długoterminowe wsparcie techniczne), dla której producent zaplanował odpowiednio: trzy lata w wersji dla komputerów biurkowych oraz pięć lat pomocy technicznej w wersji serwerowej.

Ubuntu 10.04 "Lucid Lynx" to pierwsza wyraźna zmiana szaty graficznej - motywu, stron internetowych, logotypów od sześciu lat czyli początku tego projektu. System ma działać sprawniej, stabilniej oraz zużywać mniej zasobów. Moim zdaniem to dobry krok na przód, widać że firmie Canonical zależy na rozwoju systemu.

Co sądzicie o tych zmianach? Może czegoś zabrakło? Coś można było zrobić lepiej?

↑ Skocz do góry

Opublikowano: 29 kwietnia 2010. Autor: Bartosz Stefanicki.
Tagi: , , , , , , .

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Ubuntu 10.04 „Lucid Lynx” wydane"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Comandeer
Gość

Ach, mój kochany Ubuntu...
Z racji tego, że nie mam tej wspaniałej możliwości zawłaszczenia komputera jedynie dla siebie, musi rezydować na dysku z Windowsem XP.

Bartosz Stefanicki
Gość

@Comandeer, osobiście sam korzystam z Ubuntu 10.04, można powiedzieć że Automattic brnie w dobrym kierunku - dystrybucja z każdym kolejnym wydaniem staje się coraz lepsza i przyjemniejsza w użytkowaniu :-).

Bartosz Stefanicki
Gość

@Rzulf,
Wygląd Ubuntu nie zmieniał się praktycznie od 2004 roku, tutaj masz szerzej opisane: http://www.dobreprogramy.pl/Canonical-odswieza-wyglad-Ubuntu,Aktualnosc,16914.html

Rzulf
Gość

1) "Tym razem na obietnicach się nie skończyło" - nie przypominam sobie, aby kiedyś Canonical obiecywał zmianę wyglądu i tego nie zrobił.

2) Ten kolor, to jest, kurka, fioletowy. -,-'

wpDiscuz