Zamierzasz dodać do strony WWW podkład muzyczny, który byłby odtwarzany w tle bez koniecznej ingerencji użytkownika.

Można skorzystać z wbudowanych opcji oferowanych przez przeglądarki internetowe, a także bogatej i funkcjonalnej technologii Flash tworzonej przez Macromedia. W drugim przypadku przedstawiamy listę kilku wartych zainteresowania projektów, które wystarczy "wstawić" na stronę WWW.

#1. Internet Explorer

Poniższe rozwiązanie działa poprawnie wyłącznie w przeglądarce MS Internet Explorer. Pozostałe przeglądarki internetowe nie interpretują tego kodu.

<bgsound src="NAZWA PLIKU.wma" loop="infinite">

"NAZWA PLIKU.wma to lokalizacja do pliku z muzyką, który musi być zapisany w formacie .wma albo .mid.

#2. Technologia Flash

Flash to dobra alternatywa dla większości przeglądarek dostępnych na rynku, ze względu na jego powszechną obsługę. Nie powinien sprawiać problemów z jego funkcjonowaniem oraz dopasowaniem do szaty graficznej strony. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że nie wszyscy użytkownicy godzą się na tego typu dodatki do przeglądarek i wyłączają je. Poniżej przykładowe projekty wykonane przy pomocy technologii Flash:

Premium Beat

Dostępny jest nieodpłatnie, oferuje użytkownikowi ciekawy wygląd oraz prostą obsługę. Możliwe jest układanie list odtwarzania, które dodaje się w specjalnym pliku .xml (można go dodać do katalogu ze skryptem).

Adres strony: http://premiumbeat.com

Flash MP3 Player

Jak poprzednik - ładnie wykonany projekt, który zawiera funkcjonalność listy odtwarzania. Różni się automatycznym skanowaniem wskazanego katalogu z piosenkami, i na jego podstawie generuje playlistę.

Adres strony: http://flashmp3player.org

Hoover Webdesign

Niebanalny design i możliwość definiowania koloru czcionki, tła. Niestety wersja "Free Music Player" nie posiada list odtwarzania, ale posiada intuicyjny design, co sprawia że jest prosta w użytkowaniu.

Adres strony: http://hooverwebdesign.com

↑ Skocz do góry

Opublikowano: 22 listopada 2010. Autor: Bartosz Stefanicki.
Tagi: , , , , , .

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Podkład muzyczny na stronie"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Comandeer
Gość
Powiem szczerze, że jestem zawiedziony. bgsound nie używa się od 5 lat, zamiast niego lepiej już używać embed - przynajmniej działa prawie we wszystkim. Flash jest i tak o wiele lepszym rozwiązaniem - jest dostępnych więcej formatów. Jednak i to nie jest rozwiązanie przyszłościowe - teraz na topie jest znacznik audio z HTML5 i formaty WebM (Vorbis) oraz Wav. (No, i MP3 dla Safari i IE). Aha, zapomniałem, że podkład muzyczny "odtwarzany w tle bez koniecznej ingerencji użytkownika" jest cholernie wkurzający i przeczy zasadzie webusability. Dźwięk powinien być odtwarzany jedynie na wyraźne życzenie usera. Ja dźwięków używam jedynie w komunikatorze… Czytaj więcej »
Comandeer
Gość

OK, bgsound działa w IE, ale po co używać co najmniej 2 rozwiązań (bgsound i drugie dla reszty), skoro embed działa i tu i tu?

Bartosz Stefanicki
Gość

Znacznik bgsound jest rozszerzeniem Internet Explorer i w nim działa - tak napisałem w treści porady. Zachodzi czasem konieczność skorzystania z takiego "autoplay" rozwiązania - dlatego nie wykluczajmy go.

wpDiscuz