Android jest bez wątpienia najpopularniejszym system operacyjnym dla smartfonów w Polsce. Początkowo telefony te działają sprawnie, jednak z czasem zdarza się, że działają coraz wolniej. Co można zrobić w takim wypadku?

Metoda 1: Miękki reset

Pozornie proste rozwiązanie, ale potrafi dać oczekiwany rezultat. Zaleca się najpierw wykonać miękki reset, potem w razie konieczności twardy reset. Miękki reset polega na wyłączeniu i włączeniu telefonu.

Można to zrobić na dwa sposoby, sposób 1:

Sposób 2:

Metoda 2: Twardy reset

Uwaga - ta metoda sformatuje telefon, czyli wszystkie zdjęcia, pliki muzyczne, filmy itp. zostaną usunięte. Przed przystąpieniem do twardego resetu zalecam wykonać kopię bezpieczeństwa (backup).

Tak jak napisałem wyżej, twardy reset wykasuje wszystkie pliki użytkownika. Oprócz tego ustawienia użytkownika i zainstalowane aplikacje także, ponieważ telefon wróci do ustawień fabrycznych. Zalecam wyjąć dodatkowo kartę pamięci (teoretycznie nie powinna zostać sformatowana, ja wolę dmuchać na zimne).

Stosuje się go przy sprzedaży telefonu, aby nabywca otrzymał "czysty" telefon, bądź przy problemach których nie da się inaczej rozwiązać.

Twardy reset można zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wybranie pozycji "Ustawienia" > "Prywatność" > "Ustawienia fabryczne" (nazwy mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta telefonu).

Druga metoda różni się w zależności od producenta telefonu. Wskazówki od Google:

Informacja: jeśli telefon przestanie odpowiadać w którymś punkcie tej instrukcji, możesz zrestartować telefon poprzez przytrzymanie przycisku zasilania (Power) przez kilka sekund. Jeśli to nie pomoże, możesz wyjąć baterię i włożyć ją z powrotem.

Wskazówki do Samsunga: przy wyłączonym telefonie nacisnąć jednocześnie (przez około 3-4 sekundy): przycisk do zwiększania głośności (Volume up) i zasilania (Power) i główny przycisk (Home). Po menu poruszać się można za pomocą przycisków głośności, a zatwierdzanie odbywa się za pomocą głównego przycisku (Home).

Wskazówki do HTC: przy wyłączonym telefonie nacisnąć i dłużej przytrzymać przycisk do zmniejszenia głośności (Volume down) i krótko przytrzymać przycisk zasilania (Power). Za pomocą przycisku do zmniejszania głośności (Volume down) wybieramy odpowiednią pozycję, zaznaczamy przyciskiem zasilania (Power) i zatwierdzamy przyciskiem do zwiększania głośności (Volume up).

Po wykonaniu tych czynności telefon zostanie wyczyszczony ze wszystkich naszych danych, ustawień, zainstalowanych aplikacji i przywrócony do fabrycznych ustawień, czyli powinien działać jak nowy.

↑ Skocz do góry

Opublikowano: 22 czerwca 2016. Autor: Bartosz Stefanicki.
Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Jak wykonać miękki i twardy reset na Androidzie?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
klaudia
Gość

a jak przy resetowaniu telefonu instaluje aplikacje i się zatrzyma przez 1 godz na tym samym to co zrobić ? proszę pomóżcie :((

Ania
Gość

Nie mogę połączyć sie z wifi nie można odnaleźć adresu ip. Pomozcie!

Filip
Gość

Mam problem ... :( może nie jest związany z resetem ,bo dziś oglądając film na YouTube telefon się wyłączył. Próbowałem go włączyć ale dochodziło tylko do pokazania się marki telefonu. Próbowałem zrobić twardy reset ale też nic. Nie wiem co zrobić :( Pomożesz ? może znasz się na rzeczach . A tak w ogóle telefon to Sony Xperia M4 Aqua .Liczę na szybką odpowiedź!

Przemek
Gość

A jesli telefon nie chce sie ani wlaczyc ani zresetowac

Mikołaj
Gość

Chyba Trzeba Będzie Wgrać Androida Od Nowa :( #bootloop

Daniel
Gość

LOL

wpDiscuz